Przeprowadzono innowacyjne na Podkarpaciu zabiegi leczenia arytmii

13 sierpnia 2014

12 sierpnia w Centrum w w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku, wykonano po raz pierwszy ablacje z wykorzystaniem najnowocześniejszego systemu do mapowania i nawigacji trójwymiarowej serca.

Zabiegi zostały przeprowadzone u 5 pacjentów z uporczywą, oporną na leczenie farmakologiczne arytmią komorową i nadkomorową oraz z występującymi częstoskurczami. Nowe rozwiązanie umożliwia bardzo precyzyjną nawigację i zapamiętywanie obrazu serca na mapie trójwymiarowej oraz wykonywanie zabiegu bez użycia promieniowania rentgenowskiego. „Można to porównać do nawigacji GPS, która prowadzi kierowcę oraz zapamiętuje drogę dotarcia do arytmii” – wyjaśnia dr hab. n. med. Sebastian Stec – kardiolog z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku.

Jednocześnie system ten pozwala na przeprowadzenie pełnoprofilowego zabiegu ablacji u chorych z najtrudniejszymi wskazaniami, takimi jak burze elektryczne serca i migotanie przedsionków.„U niektórych chorych występują rzadkie przypadki, gdzie arytmia ukrywa się przed nami. Dzisiaj mieliśmy taki przypadek u jednej z pacjentek. Dzięki innowacyjnej metodzie udało nam się zlokalizować arytmię i zlikwidować już po pierwszej ablacji. Pacjentka czuje się dobrze.” – informuje dr hab. n. med. Sebastian Stec.

Obecnie w Polsce istnieją tylko dwa urządzenia tego typu, dlatego od przyszłego roku lekarze zarówno z Polski i Europy będą uczyć się w Sanoku metody całkowitej eliminacji promieniowania rentgenowskiego przy zabiegach ablacji i innych zabiegach elektroterapii serca. Eliminacja promieniowania umożliwia wykonywanie zabiegu u pacjentek w ciąży lub u młodych osób zagrożonych chorobą nowotworową.

fot. wikimedia