Przemyślanie uczcili 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości [zdjęcia i film]

12 listopada 2015

Kto nie szanuje i nie ceni naszej przeszłości nie ma prawa do szacunku w teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości – przemyślanie uczcili 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Orląt Przemyskich.

Przemyskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęła msza święta w archikatedrze. Główna część obchodów odbyła się pod pomnikiem Orląt Przemyskich. W obecności pocztów sztandarowych, orkiestry, kompanii honorowych, samorządowców oraz mieszkańców miasta odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły wieńce.

W swoim wystąpieniu prezydent Przemyśla Robert Choma przypomniał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dzisiejszy patriotyzm, to nie tylko trwanie z karabinem przy nodze, ale także tradycja, wiara, kultura, codzienna praca, służba ojczyźnie, kultura języka. Polska powinna znać należyte swoje miejsce w Europie, mówić o swojej roli, nie tłumaczyć się za swoje czyny, ale nie oczekuje też podziękowań, bo to dumny kraj.

O pamięć o wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie byśmy dzisiaj mieli prawo do życia w niepodległej Polsce i mogli się nazywać Polakami mówiła Anna Schmidt – Rodziewicz. Apelowała słowami Piłsudskiego kto nie szanuje i nie ceni naszej przeszłości nie ma prawa do szacunku ani nie ma prawa do przyszłości.

Dzisiaj wolność zdaniem posła Marka Rząsy wyznaczamy patriotyzmem objawiającym się np. przy takich obchodach jak te wczorajsze. Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiemtreść dla której kilkanaście pokoleń naszych rodaków oddawało życie mówił poseł.

Przewodnicząca Rady Miejskiej Lucyna Podhalicz powiedziała pamiętajmy o tym, że żyjemy w czasach pokoju wywalczonych dzięki bohaterom, którzy oddali zdrowie i życie dla nas w poprzednich pokoleniach. Jest to zobowiązanie dla nas, na przyszłość.

Uroczystości pod pomnikiem Orląt zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Anna Fortuna
fot.: Anna Fortuna i Piotr Gdula
film: TVPodkarpacka

no images were found