Przemyśl upamiętnił 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej [Galeria zdjęć]

3 września 2017

W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Piątkowe uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele O.O. Karmelitów Bosych w intencji ofiar II Wojny Światowej. Dalsze obchody miały miejsce na Cmentarzu Wojskowym przy grobie Nieznanego Żołnierza z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych

Spotykamy się w wolnej Polsce, w tym miejscu już 26 raz, ale zawsze wracamy do tej historii września. Rzymianie powiadali, że historia jest nauczycielką życia. Jak to się stało, że mając pakt o nieagresji, że mając sojusz polityczny i wojskowy z Wielką Brytanią i Francją napadnięto nas. Byliśmy osamotnieni 1 września i później 17 września 1939 r. Ogrom tych nieszczęść, które przyniosła II wojna światowa jest bardzo szczególny, jest tragiczny dla naszego narodu – zginęło 6 mln naszych obywateli różnych narodowości. To wszystko jest tą lekcją naszej historii. Obecnie mamy sojusz atlantycki, mamy nowych sojuszników, staramy się o zabezpieczenie naszych granic, staramy się żeby zwiększyć liczbę wojska zawodowego do 200 tys., staramy się aby unowocześnić i zmodernizować armię i przeznaczamy na to ponad 2% produktu krajowego brutto. Jednak musimy zadać sobie pytanie czy gdy nadejdzie czas próby, czy nasi sojusznicy zachowają się tak samo jak ci z 1939 r. czy rzeczywiście staną w naszej obronie i będziemy razem z nimi walczyć żeby Polska była dalej wolna i niepodległa. – powiedział poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz.

Tragiczny dzień 1 września jest i pozostanie w pamięci każdego Polaka. Tragedia męki i śmierci naszych rodaków zarówno w kraju jak i poza nim musi w ten dzień wybrzmiewać. Musimy przypominać całemu światu, że Polska i Polacy nigdy nie pozwolą lekko traktować swoich najświętszych wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny. I w tych sprawach Polacy nigdy i z nikim nie negocjują. Trzeba jednak pamiętać, że nienawiść umie przybrać piękne szaty, czasami udaje jej się przekonać niektórych, że jest miłością, dlatego przestrzegając przed różnymi izmami pragnę przypomnieć dwa cytaty z najważniejszej księgi: „Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie”, „A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, baczcie, byście się wzajemnie nie zjedli”. – powiedział zastępca prezydenta miasta Przemyśla Grzegorz Hayder.

Anna Fortuna

no images were found