Przemyśl uczcił ofiary holocaustu [Galeria zdjęć]

27 stycznia 2017

W 38 miejscowościach na Podkarpaciu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Przemyśl przyłączył się do nich po raz drugi.

W Przemyślu pamięć o Ofiarach Holokaustu uczczono w dniu 25 stycznia. Uroczystości rozpoczęły się na ul.Kopernika przy pomniku upamiętniającym miejsce straceń Żydów z przemyskiego getta.

Na całym Podkarpaciu, wszędzie tam gdzie ginęli Żydzi, są takie miejsca pamięci jak to tutaj w Przemyślu. Zależy nam bardzo aby wszystkie one zostały zapamiętane, żeby ta pamięć przeszła na młode pokolenie, żeby mieszkańcy Podkarpacia pamiętali, że ci ludzie tutaj żyli, a potem zginęli – powiedziała Joanna Potaczek, koordynator obchodów.

Na obchody do Przemyśla przyjechali Żydzi m.in. z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wśród nich była Lucia Retman ocalona z Holokaustu dzięki Zofii Pomorskiej z Lubaczowa. Pani Lucia Retman urodziła się w Dynowie, wychowana została w Leżajsku, a uratowana została w Lubaczowie. W Przemyślu miała rodzinę, tutaj też na cmentarzu żydowskim pochowana jest jej matka. Pani Lucia Retman od 9 lat przyjeżdża na Podkarpacie aby uczcić pamięć Zofii Pomorskiej. W tym roku towarzyszył jej syn, który pierwszy raz przyjechał do Polski żeby zobaczyć kraj swoich przodków.

Codziennie widzę, że po tylu latach nikt nie zapomniał Żydów. Pan Bóg daje mi siłę, że mogę tu przyjeżdżać. Wraca mi tu przeszłość, znowu jestem tu jako mała dziewczynka, która walczyła żeby przezwyciężyć Hitlera – powiedziała Lucia Retman.
Nasza obecność tutaj i pamięć jest konieczna. Pamięć także nas chrześcijan, dla tych którzy zostali pomordowani na naszej ziemi jest niezwykle istotna, a Polacy są tymi, którzy czczą pamięć ofiar także poległych i pomordowanych na polskiej ziemi – powiedział prezydent miasta Przemyśla Robert Choma.

Pomnik przy ul.Kopernika upamiętniający miejsce straceń 1580 Żydów w ubiegłym roku został odnowiony przez Janusza Galiczyńskiego. Przemyślanin prace wykonał na własny koszt, a pomagali mu więźniowie ze znajdującego się obok Zakładu Karnego.
Dziękuję panu Januszowi Galiczyńskiemu, który podjął się trudu rekonstrukcji tego miejsca oraz wszystkim, którzy mu pomogli – dodał prezydent Choma.

W dalszej części obchodów, w Archiwum Państwowym w Przemyślu otwarto wystawę „Nawet zły pokój jest lepszy niż dobra wojna”, tam również odbyła się sesja naukowa
z udziałem m.in. świadków wydarzeń z lat 1939-1945.

Jeszcze tego samego dnia zorganizowano spacer po żydowskim Przemyślu, a w Centrum Kulturalnym odbyła się promocja dziennika Reni Spiegel, ogłoszono wyniki Drugiego Konkursu Poetyckiego im.Reni Spiegel dla młodzieży polskojęzycznej z całego świata, zaprezentowano zwiastun filmu „Przemyśl-niespełnione marzenia”, a także wystawiono spektakl „Pamiętnik Blumki”, w wykonaniu Grupy Teatralnej „Mała Garderoba”.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu jest prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2012 r. włączył się w ich organizację także IPN Oddział w Rzeszowie.

Anna Fortuna
fot. Portal Przemyski oraz Archiwum Państwowe w Przemyślu

no images were found