Przemyśl obchodził Dzień Seniora [Galeria zdjęć]

29 października 2017

Przemyśl włączył się w obchody „Dnia Seniora”. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem „Wyjdź z domu”.

W dniu 27 października, ZUS Inspektorat w Przemyślu wraz z Polskim Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował w Starostwie Powiatowym „Dzień Seniora”. Celem tegorocznej edycji akcji odbywającej się pod hasłem „Wyjdź z domu” jest uaktywnienie seniorów i zachęcenie ich do wyjścia z domu.

W tym dniu dla seniorów przygotowano stanowiska z poradnictwem z zakresu świadczeń przysługujących im. Zorganizowano także wykłady i prelekcje o tematyce bliskiej osobom starszym oraz inne atrakcje aktywizujące seniorów.

Porad udzielali eksperci ZUS, NFZ, specjaliści z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Przemyślu oraz przedstawiciele lokalnych organizacji zrzeszających seniorów m.in. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytet III Wieku.

Obchody Dnia Seniora to taki szczególny moment w roku, kiedy chcemy zwrócić uwagę na kwestie dotyczące osób starszych, które funkcjonują w naszym środowisku, a także pokazać te dobre przykłady działalności instytucji, organizacji pozarządowych, które wspierają, inicjują działania seniorów. Jest to też okazja do integracji, pobycia razem, pokazania, że wspólnie możemy wiele zdziałać. Od wielu lat Miasto Przemyśl stara się wspierać działania na rzecz seniorów. Od 2,5 roku działa u nas Przemyska Rada Seniorów, która inicjuje cały szereg różnych działań oraz wspiera władze miasta w realizowaniu zadań na rzecz seniorów. – mówi Robert Gawlik, Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych.

Wśród działań prowadzonych na rzecz seniorów w naszym mieście jest m.in. akcja społeczna „Koperta życia” – koperta zawiera kartę informacyjną o stanie zdrowia, umieszczamy ją w lodowce, jest to informacja ważna dla służb ratunkowych. Przemyska Rada Seniorów promuje akcję „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

Szukamy instytucji, organizacji, które mają pewną ofertę skierowaną do seniorów, ale także takie, które oferują bonifikaty, ulgi oraz działania promujące i wspierające osoby starsze. Dodatkowo pracujemy z kilkoma instytucjami w mieście nad informatorem dla seniorów, który będziemy chcieli w najbliższym czasie wydać. Będzie on zawierał podstawowe dane, informacje, gdzie, z czego senior może w Przemyślu skorzystać, dane kontaktowe, ulgi itd. – dodaje R.Gawlik.

Bogata oferta programowa organizatorów niewątpliwie przyczyniła się do tak dużego zainteresowania seniorów tym wydarzeniem oraz licznego uczestnictwa w spotkaniu.
Dzięki życzliwości, bezinteresowności oraz udzielonemu wsparciu przez firmy oraz zakłady chętne do pomocy przy organizacji tego wydarzenia, seniorzy mogli skorzystać z poczęstunku oraz otrzymać pamiątkowe upominki.
Całość przedsięwzięcia sprawiła, że zorganizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Przemyślu wspólnie z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów Dzień Seniora  stał się uroczystością wyjątkową. Zarówno seniorzy, jak i współuczestnicy wydarzenia wykazali zadowolenie oraz oferowali chęć udziału w kolejnych spotkaniach.

Anna Fortuna

Foto: ZUS Inspektorat w Przemyślu

no images were found