Przemyśl obchodził Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną [Galeria zdjęć]

6 maja 2017

W dniu 5 maja przed Urzędem Miejskim w Przemyślu rozpoczęły się uroczystości z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tegoroczne hasło obchodów brzmiało „Jestem aktywny – więc czuję się potrzebny”.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się już w marcu wystawą prac wychowanków i specjalistów Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka pt. „Mandale przełamują bariery, budują pozytywne emocje twórcze.

Hasło obchodów Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu „Jestem aktywny – wiec czuję się potrzebny” nawiązuje do myśli przewodnich z lat poprzednich np.: „Budujemy mosty z naszych serc”, „Jesteśmy z wami – tacy sami”, Pełni godności w dzieciństwie i w dorosłości”, w których centralne miejsce zajmują osoby z niepełnosprawnością intelektualną w interakcji ze społeczeństwem.

Przemyskie Koło – podobnie jak wszystkie Koła PSONI w Polsce stoi na straży realizacji praw wobec dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, organizując wiele form wsparcia, edukacji, rehabilitacji, terapii i aktywizacji społecznej. Całokształt ich działań wypełniała systemowa współpraca z rodzicami, organizacjami samorządu terytorialnego, instytucjami darczyńcami, wolontariuszami, przedsiębiorcami itd.
Niepełnosprawność intelektualna – szczególnie ze sprzężoną niepełnosprawnością – jest w dalszym ciągu tematem mało poznanym i niezrozumiałym przez społeczeństwo. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną ciągle jeszcze wywołują skrajne emocje i uczucia od żalu po współczucie. Każde dziecko jest wyjątkowe i niepowtarzalne, każde posiada inne doświadczenia i barwę życia. Staramy się poznać ich możliwości, potencjał, emocje i rozwijać obszary, które dla społeczeństwa mogą być trudne i niezrozumiałe, a dla są jest kopalnią możliwości. Mamy świadomość, iż oprócz rodziców to my – nauczyciele i specjaliści pracujący z osobami z niepełnosprawnością intelektualną kształtujemy ich obraz funkcjonalności i sprawności, wydobywając i pokazując najmocniejsze strony – zasoby. Każdy specjalista jest jak artysta, który nadaje kształt twardej skale, wydobywa rysy, doszlifowuje, żeby w efekcie końcowym pokazać światu piękną formę. Mandale łączą emocje i uczucia, które pod wpływem muzyki budują wspólne dzieło. Dzieło poza barierami. Dzieło przyjaźni.- mówi Krzysztof Lewczuk przewodniczący PSONI Koło w Przemyślu.

Po oficjalnym otwarciu Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną poświęcono nowego busa dla podopiecznych PSONI Koło w Przemyślu, którego zakup sfinalizowano z programu PFRON, ze zbiórki materiałów wtórnych i składek bardzo wielu zaangażowanych ludzi.

Następnie wszyscy biorący udział w tym wydarzeniu uroczyście przemaszerowali ulicami Przemyśla do sali teatralnej Zamku Kazimierzowskiego. Tam wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Przemyślu zaprezentowali program artystyczny oraz wręczono wyróżnienia „Anioł Stróż” PSONI, które otrzymały po raz drugi w historii osoby i instytucje szczególnie wspierające inicjatywy podejmowane dla dobra osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W tym roku wyróżnienia otrzymali: Elżbieta Tarnawska – naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu, Maciej Szymański – dyrektor PFRON Oddziału w Rzeszowie, ksiądz Marian Koźma – proboszcz przemyskiej Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ppłk Marcin Dusza z V Batalionu Strzelców Podhalańskich, Grzegorz Kijowski oraz Adam Krzanowski i Jerzy Krzanowski – Grupa Nowy Styl.

Anna Fortuna

no images were found