Przemyśl ma jeden z najdroższych urzędów miejskich. A może być jeszcze drożej

27 stycznia 2015

Przemyski Urząd Miasta wiedzie prym w rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Jednak bynajmniej nie jest to żaden powód do dumy, gdyż lokatę tą zawdzięczamy jednemu z najdroższych urzędów w kraju. Tymczasem w magistracie rozdzielono kancelarię prezydenta i rady tworząc tym samym kolejne stanowiska pracy.

Wynagrodzenie urzędników przemyskiego magistratu w 2014 r wyniosło ponad 17 mln zł. Na tegorocznej konferencji prezydent Przemyśla Robert Choma zapowiedział przegląd stanowisk, który będzie miał na celu nie tylko obniżenie kosztów funkcjonowania urzędu i jemu podległych spółek, ale również poprawę ich funkcjonowania, zwiększenie efektywności i jakości usług.

Zapowiedzi te jednak nieco odbiegają od rzeczywistości. Na co najlepszym przykładem jest rozdzielenie Kancelarii Prezydenta i Rady Miejskiej na dwie odrębne: Kancelarię Prezydenta Miasta oraz Kancelarię Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli. Podział ten wiąże się z dodatkowymi stanowiskami, gdyż każda z tych kancelarii będzie mieć osobnego dyrektora jak i sekretarza. Nie udało nam się jednak uzyskać informacji ile będą dokładnie kosztowały te stanowiska, gdyż jak poinformował nas rzecznik prasowy prezydenta Witold Wołczyk zabraniają tego przepisy . Możemy jedynie domyślać się, że miesięcznie będzie to dodatkowy koszt kilkunastu tysięcy złotych. Dziwny jest zatem i niezrozumiały sposób wprowadzania oszczędności oraz funkcjonowania Miasta, które nie jest wstanie sobie poradzić z jedną kancelarią.

Anna Fortuna