Przemyskie obchody z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja [Galeria zdjęć]

4 maja 2017

Msza Święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej WP, pocztów sztandarowych Orkiestry i Chóru Magnificat rozpoczęła przemyskie obchody z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dalsze uroczystości miały miejsce na Wzgórzu Zamkowym przed kamieniem upamiętniającym Konstytucję 3 Maja. Tam przy hymnie państwowym podniesiono flagę, parlamentarzyści, przewodnicząca RM i prezydent Przemyśla wystąpili z przemówieniami okolicznościowymi.

Historia jednoznacznie wskazała i surowo oceniła tych, którzy doprowadzili do upadku pokonstytucyjnej Rzeczypospolitej. Zdrajcami i renegatami okazali się ci, którzy deptali i gwałcili Konstytucję, podważali jej zapisy, drwili z jej twórców. Dziś widać wyraźnie, że niektórzy politycy nie odrobili tej lekcji historii i uważają, że mogą stać ponad Konstytucją, zamiast jej strzec tak, jak przysięgali obejmując najważniejsze stanowiska, nie partyjne, ale państwowe. Niestety, to nie jedyna niepokojąca analogia. Konstytucja 3 – maja wprowadzała klasyczny trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosząc jednocześnie liberum veto m.in. po to, by już nigdy w przyszłości jeden poseł nie mógł decydować o losach całego kraju i narodu. Dzisiaj, o ironio losu, po 226 latach koło historii zatoczyło smutny krąg. Jestem jednak pewien, że jeśli nie dziś, to z pewnością jutro Polki i Polacy wystawią słony rachunek tym, którzy osobiste krzywdy i urazy oraz własne dobro wyżej cenią niż dobro Rzeczypospolitej. – mówił poseł na Sejm RP Marek Rząsa.

Polacy są bardzo mądrym narodem i wiedzą, że Konstytucja 3 Maja jest dokumentem, który buduje naszą tożsamość. Poglądami się różnimy, ale jedno jest wspólne, to jest Rzeczpospolita, to jest nasze dobro, to jest nasze miasto. – mówiła przewodnicząca RM Lucyna Podhalicz.

Po przemówieniach uczniowie II LO złożyli przyrzeczenie strzeleckie, a następnie przy kamieniu upamiętniającym Konstytucję 3 Maja złożono kwiaty.

Anna Fortuna

no images were found