Przemyski „Czarny Wtorek” deszczowy i raczej smętny [Galeria zdjęć]

Czarny Wtorek w Przemyślu – protestowano w obronie praw kobiet. Zbierano również podpisy pod projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, powszechnie nazywanej Ratujmy Kobiety. Protest tłumów jednak nie przyciągnął.

Rok temu Przemyśl wziął udział w Czarnym Poniedziałku – ogólnopolskim proteście przeciw planom zaostrzenia obowiązującej w Polsce ustawy aborcyjnej. Teraz podczas Czarnego Wtorku kobiety wyszły ponownie na ulice polskich miast by walczyć o swoje prawa. Tak też było w Przemyślu.

Wówczas odniosłyśmy sukces, Sejm porzucił procedowanie tego nieludzkiego prawa. Ale przez ten rok jaki minął od tamtych wydarzeń zabrano nam wiele praw. Po cichu, po kolei, krok za krokiem odbiera się nam kolejne. – mówią organizatorzy Czarnego Wtorku w Przemyślu.

Wśród odebranych praw wymienia się m.in.: likwidację państwowego programu InVitro, możliwość korzystania bez recepty z antykoncepcji awaryjnej Ella One, pozbawienie dofinansowania z budżetu Centrum Praw Kobiet, które prowadzi telefoniczną pomoc dla kobiet – Niebieską Linię, likwidację obowiązujących standardów okołoporodowych w ramach programu Rodzić po Ludzku. W nowej podstawie programowej przygotowania do życia w rodzinie praktycznie zaniechano prowadzenia rzetelnej edukacji seksualnej.

Dziś ponownie musimy zdecydowanie bronić obowiązującego prawa, więcej domagamy się by kobiety stanowiące ponad 50% społeczeństwa przestały być traktowane jak obywatelki drugiej kategorii. Dlatego zbieramy podpisy pod projektem ustawy liberalizującej zapisy ustawy o planowaniu rodziny. Domagamy się rzetelnej edukacji seksualnej – nie paru banałów wystękanych do dzieci i młodzieży wśród chichotów i zażenowania. Domagamy się powszechnego dostępu do każdego rodzaju antykoncepcji, domagamy się jawnej listy lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary – z miastem, szpitalem, przychodnią w jakim praktykują, domagamy się ponownego przywrócenia obowiązywania programu Rodzić po Ludzku, domagamy się stosowania przez władzę Konwencji Antyprzemocowej. – wymieniają uczestniczki przemyskiego Czarnego Wtorku.

Protest jednak zarówno w Przemyślu, jak i w całej Polsce był zaledwie cieniem ubiegłorocznych demonstracji. Na przemyskim Rynku pojawiło się zaledwie około dwudziestu osób.

Anna Fortuna

no images were found