Przemyska straż graniczna rozbiła grupę przestępczą

2 czerwca 2014

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą handlującą papierosami z przemytu. Zatrzymano 13 osób.

Funkcjonariusze SG wpadli na trop grupy przestępczej, która skupowała oraz gromadziła papierosy pochodzące z przemytu, a następnie z zyskiem je sprzedawała. Trop prowadził z Podkarpacia na zachód Polski, w okolice miejscowości Żary.

Zatrzymani, to osoby w wieku od 22 do 56 lat, wśród nich znalazła się jedna kobieta mieszkanka okolic Przemyśla, siedem osób, to mieszkańcy Podkarpacia, a pozostali województwa Lubuskiego.Grupą kierował 37-letni mieszkaniec pod przemyskiej miejscowości.

Podejrzani skupowali papierosy na terenach przygranicznych Podkarpacia, od osób, które je regularnie przewoziły od wschodnich sąsiadów. Następnie trafiały one do „dziupli” skąd transportowano je na zachód kraju. Najprawdopodobniej terenem docelowym, gdzie je przewożono były Niemcy.

Przemyscy funkcjonariusze prowadzili działania wraz z Nadodrzańskim Oddziałem SG pod nadzorem przemyskiej prokuratury. W trakcie akcji przeszukania ponad 30 obiektów znaleziono ponad 7 tys. nielegalnych paczek papierosów, 5 kg krajanki tytoniowej, ponad 3,5 tys. euro, 24 tys. zł oraz niewielkie ilości amfetaminy.

Cześć zatrzymanych osób była już wcześniej karana. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Odpowiedzą oni za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.