Przemyska policja apeluje: zadbajmy o bezpieczne święta

12 kwietnia 2014

Przemyska policja apeluje by w wirze przedświątecznych zakupów oraz porządków nie zapominać o własnym bezpieczeństwie.

Sprzątając uważajmy szczególnie przy myciu okien w mieszkaniach na wysokich piętrach bloków, pamiętajmy, aby nie wychylać się, nie wychodzić na parapety, uważać stojąc na krzesłach. Wykonujmy te czynności w obecności innych domowników.

Towarzyszący przedświątecznym zakupom pośpiech, większy tłok w sklepach, autobusach czy na dworcach wykorzystują kieszonkowcy. Nie ułatwiajmy im tego pamiętając o kilku podstawowych zasadach : chowajmy pieniądze w wewnętrznych kieszeniach kurtek czy płaszczy, plecak lub torebkę nośmy przed sobą mając je w zasięgu wzroku, a podczas zakupów nie odstawiajmy ich na ladę lub podłogę, wybierając gotówkę z bankomatu podczas wpisywania pinu zasłońmy go, nie trzymajmy nr pinu wraz z kartą, nie trzymajmy wszystkich pieniędzy razem, a wyjmując je z portfela róbmy to tak by nie pokazywać jego zawartości osobom obcym, kluczy do mieszkania nie chowajmy w tym samym miejscu co dokumentu z adresem.

Osoby wyjeżdżające na ten okres powinny zadbać o zabezpieczenie swojego mieszkania. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Dokładnie pozamykajmy drzwi i okna. Zwróćmy uwagę na osoby kręcące się wokół naszego domu. Zwróćmy się z prośbą do naszych sąsiadów by pod naszą nieobecność zwrócili uwagę na nasze mieszkanie. A przy dłuższym wyjeździe starajmy się nie pozostawiać oznak naszej nieobecności, sąsiedzi niech otwierają okna, włączają na jakiś czas światło, opróżniają naszą skrzynkę pocztową.

W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia nie wahajmy się dzwonić po pomoc na numery alarmowe 997 oraz 112.