Przemyscy posłowie PO podsumowali prezydenturę Bronisława Komorowskiego

20 kwietnia 2015

Przemyska Platforma Obywatelska podsumowała dotychczasową kadencja Bronisława Komorowskiego. Pięć lat jego prezydentury opierało się na dialogu w obszarze bezpieczeństwa, rodziny, konkurencyjnej gospodarki, dobrego prawa i nowoczesnego patriotyzmu.

Prezydentura Bronisława Komorowskiego, według prowadzących konferencję posłów Piotra Tomańskiego i Marka Rząsy, opierała się na bezpieczeństwie, rodzinie, konkurencyjnej gospodarce, dobrym prawie i nowoczesnym patriotyzmie. W obrębie tych priorytetów udało się osiągnąć 25 konkretnych celów.

Poseł Tomański podkreślił, że Bronisław Komorowski będąc jeszcze ministrem obrony narodowej zapoczątkował proces modernizacji sił zbrojnych, za jego rządów już jako prezydenta RP wzrosła pozycja Polski na arenie międzynarodowej i wzmocniła się nasza pozycja w NATO. Z inicjatywy prezydenta doprowadzono do podniesienia do 2% PKB wydatków na armię.

W kwestii rodziny stworzono program polityki rodzinnej „Dobry klimat dla rodziny”, a w nim system ulg podatkowych dla dzieci, wprowadzono ogólnopolską Kartę Dużej rodziny, a także dłuższe urlopy rodzicielskie.

Bronisław Komorowski zgłosił pakiet proobywatelskich zmian w sądownictwie mający m.in. zagwarantować dostępność sądów w małych miejscowościach.

Prowadzący konferencję przedstawiali Bronisława Komorowskiego jako sojusznika polskich przedsiębiorców. Ich zdaniem prezydent promował przedsiębiorców po za granicami kraju, podpisywał kontrakty o wartości wielu miliardów złotych ( m.in. w Chinach, Korei Płd, Turcji ). Kancelaria Prezydenta opracowała ustawę, która ma wspierać innowacyjność, do sejmu trafił projekt wprowadzający zasadę nakazującą aby rozstrzyganie wątpliwości podatkowych odbywało się na korzyść podatników.

Bronisław Komorowski opracował Plan dla Polski obejmujący wprowadzenie Karty młodego Przedsiębiorcy, aby młodzi ludzie mogli łatwo zakładać i prowadzić firmy. Plan ten też zawiera odniesienie do nadużywania umów cywilnoprawnych, tak by ich stosowanie stało się wyjątkiem, a nie regułą. Plan dla Polski, to również szybkie wdrożenie masywnego programu budowy mieszkań na wynajem z umiarkowanym czynszem oraz szybkie uchwalenie ustawy o innowacyjności aby powstały w Polsce lepsze i lepiej płatne miejsca pracy.

Nowoczesny patriotyzm, w pojęciu obecnego prezydenta, zawiera obchody narodowych rocznic, takich jak marsz „Razem dla niepodległej”, akcji „Narodowe czytanie”.

Przemyscy liderzy PO przypomnieli iż to z inicjatywy Platformy wprowadzono możliwość głosowania korespondencyjnego. Osoby chcące z niego skorzystać powinny zgłosić ten fakt, do 27 kwietnia.

Teraz czekamy na spotkanie z liderami Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieliby przedstawić swoją ocenę mijającej kadencji obecnego prezydenta.

Anna Fortuna