Przemycał pijawki, został zatrzymany na przejściu w Medyce

22 lipca 2016

Obywatel Ukrainy w termoizolacyjnej torbie przemycał tysiąc chronionych pijawek lekarskich. Został zatrzymany przez celników na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce.

W nocy 20 lipca, na przejściu granicznym w Medyce celnicy przeprowadzili rutynową kontrolę busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli, że między bagażami osób podróżujących busem znajduje się także standardowa torba termoizolacyjna, stosowana do przechowywania produktów spożywczych. Okazało się, że w środku znajduje się tysiąc żywych pijawek.

Do własności bagażu przyznał się obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli, nie posiadał także zezwolenia na ich przewóz przez granicę. Jak wyjaśnił, został jedynie poproszony o przewóz przesyłki przez granicę i nie wiedział, że w środku znajdują się zwierzęta.

Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane przez funkcjonariuszy celnych do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu,
a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.