Przemycają niemal wszystko. Celników z Korczowej nie zdziwi już nic

3 stycznia 2017

Na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej kończący się 2016 rok to czas przemytu nie tylko papierosów, ale również innych nietypowych towarów. Wśród nich znalazły się kolekcjonerskie przedmioty oraz liquidy do e-papierosów.

W nocy 29/30 grudnia, tuż po północy funkcjonariusze Służby Celnej przyjrzeli się bliżej busowi na hiszpańskich tablicach rejestracyjnych, którym podróżowało 9 obywateli Ukrainy. W jednym z bagaży celnicy znaleźli kolekcjonerski towar: hełm niemiecki, chłodnicę karabinu maszynowego, puste magazynki na amunicję oraz zegar. Przedmioty te przewoził 37-letni obywatel Ukrainy, który deklarował wcześniej funkcjonariuszom, że jedzie do pracy do Hiszpanii. Mężczyzna wyjaśnił, że na Ukrainie został poproszony o przekazanie kilku przesyłek bliżej nie znanym mu osobom w Hiszpanii. Nie wiedział co zawierają przesyłki.

Przedmioty zostały zatrzymane do postępowania karnego skarbowego, a o ich losie zadecyduje sąd oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Kilka godzin wcześniej również na tym samym przejściu granicznym funkcjonariusze celni udaremnili przemyt liquidów do e-papierosów. Tak jak poprzednio towar ukryty był w jednym z bagaży w busie. Pojazdem na polskich tablicach rejestracyjnych podróżował 59-letni obywatel Polski. Mężczyzna jak sam powiedział funkcjonariuszom „zapomniał” zgłosić Służbie Celnej towar w postaci 55 liquidów do e-papierosów.

Mężczyzna stracił towar, a przeciwko niemu funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe.