Przebudowana droga Krówniki-Jaksmanice

9 października 2019

W poniedziałek 7 października została oficjalnie oddana do użytku, przebudowana droga Krówniki-Rożubowice-Łuczyce-Jaksmanice.

Przebudowa drogi była współfinansowana ze środków unijnych w ramach programu współpracy trans-granicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Połączy ona te podmiejskie miejscowości z przemyską obwodnicą południową prowadzącą m.in. do drogi łączącej Przemyśl z przyszłym polsko-ukraińskim przejściem granicznym Malhowice-Niżankowice.

Przebudowa drogi była częścią wspólnego polsko-ukraińskiego projektu o nazwie „Transport na obszarze Przemyśla i Niżankowic dla dziedzictwa współpracy”. Wartość całego projektu to ok. 10 mln zł, z czego 6 mln pozyskało Starostwa Przemyskie, a 4 mln trafiło do Rejonu Starosamborskiego na budowę obwodnicy Niżankowic, prowadzącej ku przyszłemu przejściu granicznemu.

Podczas gdy Starostwo Przemyskie zdołało już, poprzez firmę „Strabag”, przebudować   8,7 km drogi i rondo w Krównikach, jak również zbudować 4,2 km chodników o szerokości 2 m i 4 zatoki autobusowe, to partnerzy projektu po drugiej stronie granicy dopiero zaczynają budowę obwodnicy Niżankowic.

 

Na zdj. Tetiana Terlecka

 

Tetiana Terlecka, przewodnicząca Rejonowej Rady w Starym Samborze, usprawiedliwia późne rozpoczęcie budowy długą procedurą przetargową przy wyborze wykonawcy projektu. Zapewnia jednak, że obwodnica Niżankowic będzie wykonana przed końcem terminu przewidzianego w ramach partnerskiego projektu.

 (jb)