Prokuratura umorzyła postępowania w sprawie ukraińskich studentów pozujących z flagą UPA

7 lipca 2015

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła dochodzenie w sprawie zachowania ukraińskich studentów PWSW, którzy w roku ubiegłym sfotografowali się z flagą banderowską. Sąd w czynie tym nie dopatrzył się gestów mających nawoływać do nienawiści. Ruch Społeczny Patriotyczny Polski Przemyśl zapowiada złożenie skargi na prokuraturę.

W październiku ubiegłego roku dziewięciu ukraińskich studentów PWSW posiadających Kartę Polaka sfotografowało się z banderowską flagą na parkingu Galerii Sanowej. Zdjęcie następnie opublikowano w internecie, gdzie wywołało lawinę oburzeń.

Na zachowanie swoich studentów zareagowały władze uczelni. Komisja dyscyplinarna ukarała ich naganą z ostrzeżeniem. Dodatkowo czterech z nich zawieszono na pół roku w prawach socjalnych studenta, co oznaczało wstrzymanie na ten okres stypendium.

Wobec tej sytuacji nie pozostał również obojętny Ruch Społeczny Patriotyczny Polski Przemyśl, który złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie w tej sprawie, opierając się na ekspertyzie biegłego z zakresu stosunków polsko – ukraińskich Bogdana Huka. Jego zdaniem gesty wykonywane na zdjęciu przez kilku studentów nie mają nic wspólnego z nawoływaniem do nienawiści na tle narodowościowym.

Umorzeniu uległo także postępowanie mające dowieść ewentualnego wyłudzenia przez studentów Kart Polaka.

Decyzją prokuratury oburzony jest Mirosław Majkowski z Patriotycznego Polskiego Przemyśla. Jego zdaniem skandaliczne jest, iż wniosek o umorzenie postępowania złożyła policja. Policjant prowadzący sprawę oparł się wyłącznie na kilku zdaniowej opinii skrajnego ukraińskiego nacjonalisty pana Bogdana Huka, nie biorąc pod uwagę kompletnie opinii polskich profesorów oraz opinii z IPN. Krok policji i prokuratury jest w tym wypadku furtką do legalnej gloryfikacji bandytów z OUN-UPA na terenie RP – mówi Majkowski. Zapowiada on również iż Ruch Społeczny „Patriotyczny Polski Przemyśl” nie pozostawi tak tej sprawy, kroki jakie mogą podjąć, to składamy skargę na prokuraturę do prokuratora generalnego. Otrzymali oni również deklarację od jednego z posłów, że złoży on w tej sprawie interpelację poselską.