„Program profilaktyki próchnicy” w przemyskich szkołach [galeria zdjęć]

4 czerwca 2018

Wojewódzki Szpital w Przemyślu rozpoczął w maju „PROGRAM PROFILAKTYKI PRÓCHNICY” w szkołach podstawowych. Jedna z akcji miała miejsce w SP nr 4.

Próchnica zębów jest jedną z najszerzej rozpowszechnionych chorób na świecie. To proces patologiczny polegający na odwapnieniu i rozpadzie twardych tkanek zębów. Ubytki próchnicy są wynikiem choroby infekcyjnej, wywołanej przez bakterie przeciwpróchnicowe, które mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Dlatego Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio realizuje działania z zakresu promocji i edukacji zdrowia jamy ustnej wraz z możliwością skorzystania z nadzorowanego szczotkowania zębów połączonego z pokazem i nauką prawidłowego ich mycia przeprowadzaną przez lekarza stomatologa. W ten sposób rozwija prawidłowe nawyki higieniczne oraz kształtuje postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, a tym samym utrwala zachowania służące jemu.

Dzieci przystępujące do programu próchnicy otrzymują bezpłatnie akcesoria do higieny jamy ustnej – szczoteczkę, kubek, pastę do zębów, gumy do żucia. Spotkanie edukacyjne i działania stymulujące aktywność własną dzieci rozpoczyna lekarz stomatolog pokazem techniki szczotkowania zębów. Następnie dzieci myją zęby, a dentysta przy zastosowaniu tabletki sprawdza czy zrobiły to dokładnie.

Anna Fortuna

no images were found