Próbowali przemycić raki chowając je w bagażu osobistym

3 marca 2017

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej udaremnili przemyt 74 żywych raków. Zwierzęta przemycano w bagażu.

W dniu 2 marca br. na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej wjechał samochód marki volkswagen transporter na ukraińskich numerach rejestracyjnych, którym podróżowało małżeństwo. Podczas rewizji pojazdu, funkcjonariusze wykryli w bagażu osobistym podróżnych 74 żywe raki należące do gatunków: szlachetny i błotny.

Ich legalny transport przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Kierowca, który nie zgłosił zwierząt do kontroli i nie posiadał wymaganych prawem dokumentów został przekazany funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, którzy prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie. Mężczyzna usłyszał zarzut popełniania wykroczenia i tytułem grzywny wpłacił kwotę 200 zł.

Zatrzymane raki zostaną przetransportowane do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie funkcjonuje przygraniczny ośrodek kwarantannowy i przetrzymywania nielegalnie wwiezionych i skonfiskowanych na granicy zwierząt. Dzięki temu zwierzęta  mają zapewnione, odpowiadające ich potrzebom, warunki oraz opiekę weterynaryjną.