Prezydent Przemyśla w sprawie Panachydy – Apeluję o rozsądek i odpowiedzialność

7 czerwca 2017

Prezydent miasta Przemyśla wydał oświadczenie w sprawie zbliżającej się niedzielnej greckokatolickiej procesji religijnej. Włodarz apeluje o rozsądek i odpowiedzialność.

W swoim oświadczeniu prezydent Robert Choma przypomina, że organizatorem niedzielnej procesji greckokatolickiej nie jest Związek Ukraińców w Polsce – jak podają błędnie niektóre źródła w internecie – a jest nim Parafia archikatedralna obrządku greckokatolickiego pw. Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu.

Powtórzę więc jeszcze raz – jest to procesja religijna. Nie wyobrażam sobie, aby jako taka mogła stać się obiektem ataków lub jakichkolwiek prób jej zakłócenia, bo w sprawach związanych z wyznawaną wiarą i praktykami religijnymi wszyscy jesteśmy zobowiązani do szacunku oraz tolerancji. Apeluję więc o rozsądek oraz odpowiedzialność i nie reagowanie na rozpowszechniane głównie na różnych profilach facebookowych zachęty do reakcji wymierzonych przeciwko procesji. Takie działania z pewnością nie służą dobrze naszemu Miastu oraz stosunkom polsko – ukraińskim. Przemyśl zawsze był Miastem tolerancyjnym, otwartym na swoją wielokulturową tradycję i zróbmy wszystko, aby takim pozostał. – pisze w swoim oświadczeniu Robert Choma.

Prezydent Przemyśla dziękuje także środowiskom patriotycznym, które – o czym pisaliśmy wczoraj – również w tej sprawie wystosowały podobny apel.

Tylko dla wyjaśnienia wciąż powtarzanych, a nieprawdziwych informacji dodam, że prezydent Miasta nie wydaje zgody na procesję, ponieważ wydarzenie, jako zgromadzenie odbywane w ramach działalności kościoła, nie podlega przepisom ustawy Prawo o zgromadzeniach, a także ustawy Prawo o ruchu drogowym.– przypomina prezydent Robert Choma.