Premiera z Przemyślem w tle

24 lutego 2019

W środę 20 lutego w rzeszowskim kinie Zorza odbyła się podkarpacka premiera filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego z udziałem reżysera.

Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Przemyślu, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce i Krzywczy.

J.J. Kolski po raz kolejny w swojej twórczości sięga do rodzinnych opowieści. Tym razem poznajemy biograficzne wątki jego dziadków – Anny i Jakuba. „W ich losie, wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie, przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości“ – opowiada reżyser.

Powstało dzieło bardzo osobiste, opowiadające o stracie wręcz niemożliwej do zniesienia, odwadze i wędrówce po powojennej Polsce. Wyrusza w nią para głównych bohaterów, by zapewnić godny pochówek swojemu synowi, zabitemu przez konfidenta UB.

W rolach głównych wystąpili Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski oraz Michał Kaleta. „Ułaskawienie” docenione zostało na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złotego Lwa otrzymała Grażyna Błęcka- Kolska za pierwszoplanową rolę kobiecą, J.J. Kolski za scenariusz i Monika Onoszko za kostiumy.

Film będziemy mogli zobaczyć od 1 marca w Kinie Centrum. Warto przyjrzeć się plenerowi z Przemyśla i dostrzec ulice naszego miasta wpisujące się w filmową opowieść.