Kandydaci PiS do Brukseli

24 lutego 2019

W zeszłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość podało informację o kształcie swoich list do Parlamentu Europejskiego. Z Podkarpacia najmocniejszymi kandydatami będą Tomasz Poręba i Bogdan Rzońca.

Poręba to doświadczony europarlamentarzysta, a zarazem wpływowy polityk PiS. Prowadził ostatnią kampanię tej partii do samorządów, a teraz został szefem kampanii PiS do Parlamentu Europejskiego. Poręba jest także wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Poręba na podkarpackiej liście PiS ma pierwsze, najlepsze miejsce. Drugą pozycję otrzymał Bogdan Rzońca.  Rzońca to wieloletni poseł, który znany jest z szeregu interpelacji w polskim parlamencie. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Nieznany jest kandydat z Przemyśla, który wzmocniłby europejską listę PiS. Nie jest wykluczona kandydatura Piotra Pilcha, który uzyskał świetny wynik w wyborach do sejmiku województwa. Potwierdziły się równocześnie podawane przez nas informacje, że do europejskiego parlamentu nie wystartuje Marek Kuchciński.

Funkcja europosła łączy się z wysokim uposażeniem i emeryturą, ale postrzegana jest jako boczny tor polityki. Ogłoszone w zeszłym tygodniu listy PiS do europarlamentu odebrane zostały w kategoriach małej sensacji. Z krajowej polityki rezygnują m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński i wicepremier Beata Szydło.