Premier i minister MSWiA w Huwnikach

11 lutego 2019

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę jednostkę Straży Granicznej w podprzemyskich Huwnikach. Szef rządu podziękował pogranicznikom za ciężką służbę dla kraju, zwiedził pas graniczny RP z Ukrainą i spotkał się z patrolem funkcjonariuszy SG. Mateusz Morawiecki podkreślił zasługi Straży Granicznej w walce z przemytem i stanie na straży interesów budżetu państwa. Z kolei towarzyszący Morawieckiemu podczas wizyty minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński powiedział, że Straż Graniczna chroni nie tylko granic Polski, ale i całej Europy.

Premier rządu zapowiedział nowe inwestycje i zakupy sprzętu na potrzeby pograniczników. Do Huwnik trafi między innymi nowy, specjalistyczny śmigłowiec patrolowy Airbus Helicopters H-135, który wspomoże będące na wyposażeniu oddziału wysłużone śmigłowce Kania, budowane jeszcze na bazie radzieckich Mi-2.

I właśnie helikoptery zwróciły największą uwagę internautów i wywołały najwięcej komentarzy. Towarzyszący Morawieckiemu minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński przyleciał do Huwnik nowiutkim policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk, produkowanym przez należące do Amerykanów zakłady PZL w Mielcu. Przypomnijmy, że dwa śmigłowce S-70i Black Hawk zostały zakupione na potrzeby operacji antyterrorystycznych, a koszt takiej maszyny wraz z pakietem towarzyszącym wynosi około 70 mln złotych. Z kolei premier Morawiecki przybył na miejsce rządowym helikopterem PZL W-3 Sokół w wersji salonka VIP. Koszt przelotu jednego helikoptera na trasie Warszawa-Huwniki-Warszawa to wydatek około 10 tysięcy złotych. Premierowi i ministrowi towarzyszyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceminister Krzysztof Kozłowski i komendant Straży Granicznej generał Tomasz Praga.

 

Zdjęcia z www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl, www.gov.pl