Prawie 60 kg bursztynu przechwycono w ciągu kilku dni na wschodnich przejściach granicznych

25 września 2015

W ciągu zaledwie kilku dni funkcjonariusze Służby Celnej przechwycili blisko 60 kg bursztynu na przejściach granicznych w Medyce i Budomierzu. Od początku tego roku na podkarpackich przejściach granicznych udaremniono przemyt blisko 500 kg tego kruszcu.

W dniu 23 września, w godzinach wieczornych na przejście graniczne w Budomierzu wjechał samochód marki Fiat Tempra na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Celnicy wytypowali go do szczegółowej kontroli, podczas której wykryli skrytkę w butli gazowej, a w niej ponad 37 kg nieobrobionego bursztynu.

34-letni kierowca, obywatel Ukrainy stracił nie tylko niezgłoszony do kontroli celnej towar, ale także samochód, który posłużył do przemytu.

Dzień wcześniej, na przejściu granicznym w Medyce wpadł 36-letni obywatel Ukrainy, który usiłował przemycić 14,9 kg bursztynu. Mężczyzna ukrył towar w tylnych siedzeniach pojazdu marki Iveco.

Z kolei tydzień wcześniej w ręce celników z Medyki wpadł 36-letni kierowca samochodu marki Peugeot. W siedzeniach samochodu funkcjonariusze znaleźli tym razem 6,3 kg bursztynu.

Tylko w tych 3 przypadkach Służba Celna szacuje rynkową wartość zatrzymanego bursztynu na ponad 95 tys. złotych. Towar znajduje się obecnie w magazynach depozytowych Służby Celnej, po orzeczeniu jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa zostanie sprzedany. Podczas 2 sprzedaży organizowanych w 2014 r. przez Izbę Celną w Przemyślu, sprzedanych zostało ponad 70 kg bursztynu a w roku 2013 blisko 98 kg.