Powrót Medyki do granic Polski – rekonstrukcja plenerowa

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Medyckiej zaprasza na rekonstrukcję plenerową z okazji 70 -lecia powrotu Medyki do granic Polski. Po niej odbędzie się finał akcji „Kilometry dobra” oraz Gminny Dzień Dziecka.

70 lat temu Medyka wróciła do granic Polski! Ale nie tylko Medyka, również Siedliska, Jaksmanice, Malhowice i kilka innych miejscowości. To była radość. Więc cieszmy się nadal. – mówią organizatorzy wydarzenia, którzy zapraszają na nie wszystkich, którym bliska jest mała i wielka Ojczyzna.

Tereny dzisiejszej gminy Medyka przez pierwsze trzy lata po wojnie należały do Związku Radzieckiego. Polsce zostały oddane dopiero w 1948 roku.

Rekonstrukcja, która odbędzie się w dniu 3 czerwca, na terenie dawnego PGR-u w Medyce rozpocznie się o godz. 14.30. Udział w niej wezmą mieszkańcy Medyki oraz grupy rekonstruktorów w mundurach polskich i radzieckich.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy dokumentów z czasu tworzenia się gminy w latach 1948/49, pokaz broni używanej przez grupy rekonstrukcyjne, pokaz sprzętu Straży Granicznej oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej z Medyki. Dla wszystkich przewidziana jest także grochówka z kuchni polowej.
Po rekonstrukcji będzie miał miejsce finał akcji „Kilometry dobra” i Gminny Dzień Dziecka.