Potrącenie rowerzysty na Dworskiego. Kiedy powstaną bezpieczne ścieżki?

7 września 2019

Dziś, po godzinie 12-tej doszło do potrącenia rowerzysty na ulicy Dworskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Konarskiego. W zdarzeniu brał udział kierowca samochodu dostawczego na podprzemyskich numerach rejestracyjnych. Na miejscu pracowała ekipa z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Ulica Dworskiego jest niebezpieczna dla rowerzystów ze względu na dużą szybkość nadjeżdżających aut.  

Tymczasem Przemyśl bierze udział w prestiżowym konkursie Rowerowa Stolica Polski. W konkursie, który polega na ,,wykręcaniu” przez lokalnych rowerzystów kilometrów rejestrowanych przez dedykowaną aplikację biorą udział 23 miasta Polski:  Biała Podlaska, Białystok, Metropolia Bydgoszcz, Chorzów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie – Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Łomża, Mielec, Nowa Sól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Płock, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Toruń, Włocławek. Jak piszą organizatorzy na stronie konkursu:

Chcemy wspólnie propagować aktywny wypoczynek i turystykę rowerową, promować jazdę rowerem, jako alternatywny środek transportu oraz wdrażać ideę smart city w miastach

Ciężko jednak poważnie myśleć o mieście przyjaznym dla rowerzystów czy nawet o byciu Rowerową Stolicą Polski w sytuacji, gdy w Przemyślu nie są budowane nowe ścieżki rowerowe, w centrum miasta właściwie ich brak, za to często dochodzi do potrąceń rowerzystów przez samochody.