Poświęcono nowe oddziały dzienne i poradnię przy ulicy Focha w Przemyślu [Galeria zdjęć]

15 listopada 2017

W Poradni Specjalistycznej, mieszczącej się przy ul.Focha w Przemyślu uroczyście poświęcono nowo powstałe oddziały dzienne i poradnię.

W dniu dzisiejszym, w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Focha, uroczyście poświęcono nowo powstałe oddziały dzienne i poradnię: Oddział Dzienny Psychiatryczny, Oddział i Poradnia dla Osób z Autyzmem Dziecięcym, Zespół Leczenia Środowiskowego. Te nowe zakresy Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy rozpoczęły swoją działalność 16 października.

Oddział Dzienny dla Osób z Autyzmem Dziecięcym swoimi świadczeniami może objąć 15 dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Przy tym oddziale funkcjonuje również poradnia dla dzieci i w jej ramach realizowane jest leczenie dzieci w pierwszej fazie, które zakłada weryfikację i diagnozę dzieci z podejrzeniem autyzmu. Oddział Dzienny Psychiatryczny świadczy pomoc dla osób powyżej 18 roku życia.

Zespół Leczenia Środowiskowego – to forma realizacji opieki psychiatrycznej, która ukierunkowana jest bezpośrednio na wyjście do pacjenta, do jego środowiska, miejsca zamieszkania. Jest to forma dla pacjentów, którzy nie chcą, nie mogą przyjechać do lekarza więc specjaliści jadą do niego by udzielić mu pomocy. Biorąc pod uwagę nowe zapisy Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 jako szpital musimy dążyć do pełnej realizacji jego założeń, która w pierwszej kolejności zakłada utworzenie tzw. centrów zdrowia psychicznego, obejmujących swoim zakresem leczenie szpitalne, ambulatoryjne oraz tzw. środowiskowe. – Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy.

Podczas uroczystości obecny był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podziękował dyrektor szpitala za jej działania.

Ważne jest aby dbać o te osoby, które mają problemy, dbać aby opieka nad dziećmi autystycznymi, osobami, które są dotknięte chorobą psychiczną odbywała się w sposób otwarty, dostępny dla nich. Zmienia się charakter opieki psychiatrycznej nad chorymi i jest narodowy program w tej sprawie. Tutaj mamy przykład takiego działania wyprzedzającego. Nie możemy tych, którzy albo są zbyt wrażliwi lub są niezbyt przygotowani do tego dosyć szybkiego, brutalnego świata pozostawiać sobie samych. Zdrowie psychiczne zależy też od naszego zdrowia duchowego – pamiętając o tym musimy wpisywać się w ten sposób myślenia. – powiedział marszałek.

Anna Fortuna

no images were found