Pomysł na spacer – czarny szlak odnowiony

26 grudnia 2019

Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym Oddział im dr. Mieczysława Orłowicza w Przemyślu, zakończył w grudniu realizację projektu „Modernizacja czarnego szlaku turystycznego na obszarze pomnika historii Twierdza Przemyśl”.

Odnowiony został cały czarny szlak forteczny liczący ponad 54 km. Dodatkowo pomiędzy Nehrybką a Pikulicami poprowadzono nowy odcinek tego szlaku, którym na fort IV Optyń można dojść przedłużonym szlakiem od zabytkowego słupa telegraficznego w Pikulicach.

Uprawnieni znakarzy odnowili oznakowania i uzupełnili drogowskazy kierunkowe w miejscach, które tego wymagały.

Czarny szlak forteczny składa się z dwóch odcinków – północnego i południowego. Jego charakterystyczną cechą jest to, że ze względu na brak przepraw przez San oba odcinki nie łączą się ze sobą.

ODCINEK POŁUDNIOWY CZARNEGO SZLAKU FORTECZNEGO zaczyna się na skrzyżowaniu drogi krajowej 28 z drogą powiatową do Siedlisk (Hurko – Łapajówka) i prowadzi przez należące do Płaskowyżu Sańsko – Dniestrzańskiego Płaskowyż Mościski i Bramę Przemyską przez Pogórze Przemyskie do przystanku w Górnej Dybawce.

ODCINEK PÓŁNOCNY CZARNEGO SZLAKU FORTECZNEGO rozciąga się na długości około 19 kilometrów – prowadzi przez Pogórze Dynowskie i Kotlinę Sandomierską (dokładniej przez taki jej części jak Podgórze Rzeszowskie i Dolinę Dolnego Sanu).

 

Zdjęcia, informacje – PTTK Przemyśl