Polacy najbardziej zapracowanym narodem

19 sierpnia 2014

 

Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w Europie. Aż 12 % z nas pracuje powyżej 60 godzin tygodniowo.

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że Polacy są najbardziej zapracowanym narodem w Europie. Co czwarty z nas spędza w pracy od 41 do 50 godz. w tygodniu, a aż 12 % nawet powyżej 60 godz. W pracy spędzamy bardzo dużo godzin, ale bardzo często zdarza się, że zabieramy rónież pracę do domu. Jak się okazuje najdłużej pracują osoby zatrudnione w małych przedsiębiorstwach. Ponad połowa Polaków poświęca swój wolny czas na zajmowanie się sprawami służbowymi. Dodatkowo aż 38 % żyje w przeświadczeniu, że musi być non stop dostępnymi dla szefa.

Pozytywnie nastawionego do pracy pracownika łatwo pomylić z pracoholikiem. Psychologowie podają, że pracoholizm dotyczy 5 % Polaków, a 10 % jest na jego granicy. Pracoholizm z czasem źle się kończy nie tylko dla samego uzależnionego, ale również dla firmy, w której pracuje. Osoba taka staje się mniej efektywna, pojawiają się u niej probelmy zdrowotne ( bezsenność, choroby krążenia ). W uzależnienie od pracy popadają często osoby mające probemy poza nią, traktując ją jako oderwanie od nich. Pracoholizmowi sprzyja również presja zewnętrzna ( np.: szef ) oraz rywalizacja między pracownikami.

Badania przeprowadzone przez CBOS pokazuje, że w 2013 r 3/4 Polaków było zadowolonych ze swojej pracy, wśród nich dominowały osoby o wysokich dochodach..

Krótki relaks oraz rozluźnienie na początku i końcu pracy ma wpływ na zwiększenie naszej koncentracji, sprawniejszej pamięci oraz lepszych pomysłów. Udowodniono również, że najlepszym miejscem do pracy jest dom. Osoby wykonujące swoją pracę poza biurem co prawda pracują dłużej, ale są mniej zestresowane oraz bardziej wydajne.

 fot. pixbay – geralt (Creative Commons)