Obchody święta Wojska Polskiego w Przemyślu

19 sierpnia 2014

Piąty batalion strzelców podhalańskich w Przemyślu obchodził święto Wojska Polskiego. Podhalańczycy wzięli udział w Mszy za Ojczyznę na Kalwarii Pacławskiej.

W czwartek, 14 sierpnia w Przemyślu 5 batalion strzelców podhalańskich rozpoczął obchody Święta Wojska Polskiego. W uroczystym apelu udział wzięli żołnierze i pracownicy batalionu oraz żołnierze rezerwy i w stanie spoczynku, przedstawiciele związków kombatanckich i stowarzyszeń, zaproszeni goście.

Uroczysty apel był okazją do wręczenia mianowań pięciu żołnierzom batalionu oraz 86 podoficerom niepodlegającym obowiązkowi służby wojskowej. Po mianowaniach odczytano Rozkaz Dowódcy batalionu dotyczący obchodów święta Wojska Polskiego oraz wręczono listy gratulacyjne. W swoim przemówieniu ppłk Dariusz Czekaj podkreślił, że wojsko jest dumą polskiego społeczeństwa, symbolem trwania i siły naszej ojczyzny, szkołą patriotyzmu i wierności wartościom dla Polski i Polaków.

Po odczytania Apelu Pamięci kompania honorowa oddała salwę jako wyraz hołdu dla wielu pokoleń Polaków, którzy w obronie ojczyzny poświęcili życie jako żołnierze.

Podczas uroczystości złożono kwiaty oraz zapalono znicz przed tablicą upamiętniającą poległego w Afganistanie śp. kpr. Michała Kołka. Apel zakończyła defilada pododdziałów.

Jeszcze tego samego dnia w Kalwarii Pacławskiej wszystkie służby mundurowe Garnizonu Przemyśl uczestniczyły w uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny.

 fot. 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu