Podkarpacka KAS prezentuje osiągnięcia. Budżet państwa zyskał.

29 października 2019

Według informacji przekazanych przez Krajową Administrację Skarbową w wyniku działań podjętych przez podkarpackie jednostki KAS, budżet państwa zyskał ponad 142 miliony złotych. Dane dotyczą pierwszych trzech kwartałów 2019 roku. Stało się tak za sprawą przeprowadzonych  kontroli podatkowych, postępowań kontrolnych, kontroli celno – skarbowych i czynności sprawdzających.

Przykładem wychwycenia nieprawidłowości jest przypadek przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą samochodów. Podatnik naraził budżet państwa na stratę 180 tysięcy złotych, nie ujmując w deklaracjach podatkowych m.in. wpłaconych zaliczek. 

Skarbówka coraz szerzej korzysta z programów i algorytmów do wykrywania ewentualnych przestępstw podatkowych. Stopniowo też ograniczane jest korzystanie z gotówki w rozliczeniach pomiędzy przedsiębiorcami. KAS stosuje metodologię kontroli opartą na analizie ryzyka pracując na cyfrowych bazach danych m.in. plikach JPK_VAT, dzięki czemu możliwe jest prowadzenie efektywnych analiz wykrywających oszustwa podatkowe.

Ministerstwo Finansów i KAS przeżywają obecnie najgłębszy kryzys wizerunkowy od wielu lat. W ostatnich dniach okazało się, że niektórzy z najwyższych urzędników organów kontroli skarbowej brali udział w grupie wyłudzającej VAT.

Równocześnie coraz więcej przedsiębiorców przenosi swoje biznesy w obawie przed opresją podatkową m.in. do Czech i na Słowację, które oferują bardziej liberalne zasady fiskalne.

 

zdj.KAS