Na mammografię do Przemyśla

30 października 2019

 

Przemyślanki nie muszą już wyjeżdżać z Przemyśla aby zbadać piersi. Dzisiaj (30 października) Szpital Wojewódzki im. Św. Ojca Pio w Przemyślu uroczyście otworzył na pierwszym piętrze budynku przy ulicy Sportowej 6 Ambulatorium Mammografii. Funkcjonuje tam zakupiony ostatnio najnowocześniejszy mammograf.

Ogromnie cieszą się z tego członkinie Stowarzyszenia „Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna” w Przemyślu, które już od 19 lat walczyły o zakup mammografu, domagając się tego od kolejnych dyrektorów przemyskiego szpitala. Są przekonane, że swoimi częstymi wizytami w gabinecie obecnego dyrektora zmobilizowały go do skutecznego zabiegania u władz o sfinansowanie zakupu tego urządzenia.

-Ta walka przełożyła się teraz w piękny dzień otwarcia nowego, najnowocześniejszego mammografu firmy Fudżi. Kobiety już teraz powinny zrozumieć, nie bać się badać, że nie promieniowanie jest złe, że coś jest tam złego, tylko wszystkie mają możliwość naprawdę zobaczyć co jest z ich zdrowiem – powiedziała nam Prezes Stowarzyszenia, Jadwiga Duda.

Dyrektor szpitala, Piotr Ciompa, przyznał żartobliwie, że członkinie Stowarzyszenia tak długo nie dawały mu spokoju, że w końcu musiał zrealizować ich żądanie. W istocie dziękował im za zaangażowanie w tej słusznej sprawie, a władzom Samorządu Województwa Podkarpackiego – za sfinansowanie zakupu mammografu.

-Aparat został sfinansowany przez władze Samorządu Województwa Podkarpackiego, w wysokości ponad milion siedemset tysięcy złotych. Od wielu, wielu lat szpital nie posiadał takiego aparatu. Pacjentki musiały jeździć do Brzozowa lub do Rzeszowa przez kilkanaście lat. Ale wreszcie doczekały się tego rodzaju aparatu w Przemyślu – powiedział dyrektor Ciompa.

Ambulatorium Mammografii przyjmuje do badania 25 kobiet dziennie, a jak twierdzi prezes Jadwiga Duda, na badanie czeka się nie dłużej niż tydzień.

 

(tekst i zdjęcia – jb)