Podejrzany o antyukraiński okrzyk zatrzymany

20 grudnia 2016

Zatrzymano mężczyznę, który podczas Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich krzyknął „śmierć Ukraińcom”. Sprawcą incydentu jest 30 -letni mieszkaniec Ropczyc.

W dniu 12 grudnia, przemyscy policjanci zabezpieczyli nagranie przedstawiające moment, gdy w dniu 10 grudnia Marsz Orląt Przemyskich i Lwowskich mijał ul. Kościuszki, a w tle słychać było okrzyk jednej osoby „śmierć Ukraińcom”. Funkcjonariusze podjęli czynności zmierzające do ustalenia sprawcy. Materiały w tej sprawie przesłano do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu z wnioskiem o wszczęcie śledztwa.

Policjanci zabezpieczyli także inne nagrania oraz dotarli do świadków tego incydentu. Po przeanalizowaniu wszystkich informacji ustalili, że zwrot „śmierć Ukraińcom” wykrzyczał 30-letni mieszkaniec Ropczyc.

Policjanci wystąpili z wnioskiem do prokuratury o wydanie nakazu zatrzymania i doprowadzenia mężczyzny. 30-latek usłyszał zarzut stosowania groźby bezprawnej wobec grupy osób ze względu na narodowość ukraińską oraz publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Decyzją Prokuratury Rejonowej w Przemyślu został objęty policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.