Plac Rybi po nowemu. Jest wstępna koncepcja.

8 października 2020

Władze miasta przygotowują się do przyjęcia nowego sposobu zagospodarowania Placu Rybiego. Od dłuższego czasu trwają w tej sprawie konsultacje. Mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie w formie internetowej ankiety, spaceru terenowego, a także wziąć udział w specjalnych warsztatach.

Wiadomo już w jakim kierunku pójdzie zagospodarowanie tego miejsca. Najprawdopodobniej pod płytą placu znajdzie się parking podziemny, a na powierzchni powstanie miejsce spotkań, rekreacji i eventów. Będą się tam mogły odbywać duże koncerty planerowe, targi i mniejsze imprezy. Planowane są nasadzenia nowej zieleni i mała architektura m.in. ławki i stoliki. Przed inwestycją konieczne będzie wykonanie badań archeologicznych. Nie jest też na razie znane źródło finansowania projektu. 

Rozważane jest wprowadzenie zabudowy od strony ulicy Jagiellońskiej, Rybiej i Ratuszowej. Jaka miała być to zabudowa-niska czy wysoka-pozostaje nadal kwestią otwartą. Akcentowaną kwestią było również uczytelnienie ciągu pieszego z Kamiennego Mostu do ulicy Serbańskiej. Poniżej post jednego z uczestników wczorajszego warsztatu.

Wzięliśmy dzisiaj udział w "Warsztacie przyszłościowym” dotyczącym zagospodarowania Rybiego Placu. To czwarta już…

Opublikowany przez PRZEMYŚLmy Środa, 7 października 2020

Dyskusja o kształt i funkcję Placu Rybiego trwa od kilku lat. W 2017 roku środowiska kupieckie protestowały przeciwko oddaniu miejsca inwestorowi z braży hotelarsko-handlowej. Zdaniem kupców budowa nowoczesnego hotelu miała być wybiegiem do postawienia na Placu Rybim galerii handlowej, podobnej do tych znanych z Rzeszowa.

Plac Rybi znajduje sie w dawnej dzielnicy żydowskiej Przemyśla, gdzie przed 2. wojną światową funkcjonowały niskie budynki handlowe.  Obok znajdowała się także synagoga, która zostałą spalona przez Niemców. Od dłuższego czasu plac funkcjonuje jako główny parking śródmieścia, a jego estetyka pozostawia wiele do życzenia.

 

 

red.