PIT-u PIT- u o podatkach 

16 lutego 2021

 

Jak zwykle o tej porze roku wchodzimy w podatkowy okres rozliczeniowy z fiskusem. Dla większości podatników obojętne jest, któremu urzędowi skarbowemu oddamy należne mu pieniądze. Dlatego miasta i gminy starają się zachęcać mieszkańców swoich miast i okolic oraz czasowo przebywających w nich osób do rozliczania się w macierzystym urzędzie skarbowym.

Mają w tym swój interes. Z podatków od osób fizycznych do miejskiego budżetów wpływa pokaźna kwota pieniędzy. W przypadku Przemyśla jest to 15% całości rocznych dochodów. Kapitalnie jest więc dla miasta, jak największa liczba podatników rozliczy się w tutejszej „skarbówce”. Dlatego organizują podatkowe akcje promocyjne.

Przemyśl również. Tegoroczna nazywa się „KaPITalnie jest się rozliczyć w Przemyślu”. Takim hasłem Magistrat reklamuje swoją akcję reklamową, skierowaną do przemyślan i stara się ich namówić do właściwego wyboru, wskazując przemyski urząd skarbowy. To nie jest trudne. Wystarczy wpisać w zeznaniu podatkowym przemyski adres zamieszkania (nie musi być to być adres zameldowania) oraz dane Urzędu Skarbowego w Przemyślu, albo przekazać pracodawcy informację o zmianie urzędu skarbowego, jeżeli to on rozlicza podatnika przed fiskusem. Kapitalnie proste. Tylko co z tego kapitalnego rozwiązania ma podatnik? 

Lublinianin, w loterii podatkowej w tym roku może wygrać tablety, hulajnogi elektryczne, czytniki e-book, rowery i nawigacje samochodowe. Żeby wziąć udział w loterii, wystarczy wskazać Lublin jako miejsce zamieszkania w rozliczeniu PIT oraz wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy na stronie loterii podatkowej. Rozliczając się w Lublinie, ale także w Rzeszowie, można zdobyć dodatkowe punkty przy naborze do żłobka, przedszkola czy szkoły podstawowej. Miasto zachęca do płacenia podatków szeregiem zniżek, m.in. na bilety komunikacji miejskiej czy abonament w strefie płatnego parkowania . 

Toyotę Yaris Hybrid można wylosować w Lublinie, Gdańsku i Gdyni, a w Sopocie voucher na wymarzoną podróż o wartości 16 tys. zł. Mniej wartościowe nagrody to smartfony, iPhone’a 11 oraz czytniki e-booków, rowery trekkingowe czy karnety na festiwal Open’er. 

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, którzy wybiorą Wrocław jako miejsce zamieszkania, skorzystają z programu „Nasz Wrocław 365” i zawartych w nich bonusów – darmowego wejścia na dwie godziny do aquaparku, jednorazowego wejścia do wrocławskiego ZOO czy do Hydropolis. Nie wszystkie więc miasta fundują drogie nagrody. Bogaty Kraków daruje Kartę Krakowską, która upoważnia m.in. do 20% zniżki na bilety komunikacyjne.

A Przemyśl? Stawia na lokalny patriotyzm. Z promocyjnego artykułu dowiemy się, że średnio do kasy naszego miasta od osoby, która rozlicza swój PIT w Przemyślu, wpływa około 2000 złotych. Miasto za tę kwotę może kupić, albo zbudować: 4 ławki miejskie, 2 stojaki na rowery, 4 kosze na śmieci, 10 m2 ścieżki rowerowej, postawić jedną tablicę informacyjną zawierającą plan miasta, ułożyć 10 m2  chodnika z kostki brukowej, posadzić ponad 30 młodych drzew, zorganizować 10 urządzeń do siłowni zewnętrznej oraz urządzić plac zabaw z zestawem zabawowy i dwoma zjeżdżalniami. Z tych udogodnień skorzystamy wszyscy, a samodzielnie możemy jeszcze pobawić się on-line i wpisać do wirtualnego kalkulatora wysokość podatku. Po chwili zobaczymy w jakiej kwocie przeznaczany jest nasz podatek na poszczególne zadania prowadzone w Przemyślu.

Kapitalnie jest wiedzieć na co idą nasze podatki. Czy jest to jednak wystarczająco mobilizujące, aby przemyślanin dokonał pożądanej zmiany miejsca rozliczenia, tak oczekiwanej przez Magistrat i tak potrzebnej przecież Przemyślowi?

 

 

 

 

Mariusz Sidor 

 

graf. UM Przemyśl