Jakie systemy do zakładów gracze wykorzystują najczęściej?

15 lutego 2021

Na każdy system bukmacherski składają się dwie rzeczy: dobór stawek na kolejne zakłady oraz typy (spotkania). O ile rozsądne dysponowanie portfelem (tzw. bankrollem) można sobie z góry zaplanować, to szukanie odpowiednich wydarzeń sportowych nie należy do łatwych rzeczy.

Osoby zawodowo grające w kolekturach sportowych  posiadają lata doświadczenia, ogromną wiedzę sportową oraz potrafią dobrze interpretować własne oraz szeroko dostępne statystyki. Ci zawodowi typerzy mają własne systemy, będące niejednokrotnie modyfikacją klasycznych. W niniejszym artykule skupimy się na opisaniu metod, które mogą być stosowane w danych typach zakładów i są wykorzystywane przez graczy odwiedzających punkty przyjmowania zakładów lub grających u legalnych bukmacherów online (jak np.: forBET, LV BET czy Betclic).

Jak systemy możemy stosować w konkretnych typach?

Na wstępie należy wspomnieć, że wszelkie gry wzajemne opierają się na mało odkrywczym fakcie, iż bukmacher pragnie ustawić się na pozycji, która w dłuższej perspektywie da mu zyski. Ta przewaga przejawia się w odpowiednio dobieranych kursach na zakłady, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo atrakcyjne dla gracza. Wiele osób zaczynających rywalizację z kolekturą sportową liczy na szybki i łatwy zarobek, co w praktyce kończy się utratą (często) niemałych pieniędzy. Wiedza sportowa oraz umiejętność dysponowania własnym kapitałem to podstawy, które powinien przyswoić sobie każdy gracz bukmacherski.

Rozsądny uczestnik zakładów wzajemnych wie, że potrzebne umiejętności można nabyć z czasem. Należy przy tym obstawiać w bezpieczny sposób. Najprościej zacząć od systemu płaskiej stawki – każdy typ obstawiamy za tę samą, niską kwotę. Takie podejście pozwala na długą grę i sprawdzenie czy bukmacherka to coś dla nas. Jeżeli stwierdzimy, że możemy zyskiwać (znaleźliśmy obszar, w którym notujemy zyski), możemy zacząć grać bardziej agresywnie. W zależności od preferowanego sportu oraz sposobu doboru zakładów, istnieją odpowiednie metody stawkowania. Jeżeli jesteśmy dobrzy w szacowaniu ilości bramek/punktów w spotkaniu, powinniśmy skorzystać z dobrodziejstw systemów middle bet, polish middles, a nawet surebetów. W zakładach wzajemnych na konkretne typy (wygrana/remis/przegrana) najczęściej stosowane są metody mało ryzykowne – stawkowanie modulowane oraz procentowe. Ich bezpieczeństwo polega na rozsądnym dobieraniu kwoty, pod kątem kursu wydarzenia oraz własnych szacowań powodzenia.

Wśród zakładów, stawianych np.: w STS, na piłkę nożną oraz hokej znajdują się pewne szczególne typy – mowa o betowaniu na remisy. Tego rodzaju taktyka jest bardzo popularna w środowisku bukmacherskim ze względu na atrakcyjne kursy oraz częstość występowania. Idealnymi, choć niejednokrotnie bardzo agresywnymi metodami stawkowania są tutaj wszelkiej maści systemy progresywne – chociażby Martingale’a, Fibbonacciego oraz D’Alemberta. Nie polecamy ich osobom, które dysponują niskimi kwotami na zakłady lub nie posiadają odpowiedniej wiedzy podpartej żmudnymi analizami statystyk z kilku poprzednich sezonów.

Ostatnia grupa stawkowań dedykowana jest graczom, którzy pragną osiągnąć z góry zamierzony profit (np. startujemy z kwotą 100 zł i po serii zakładów chcą podwoić stawkę). Systemy takie jak metoda stałego profitu (można ją też wykorzystać przy typowaniu wyborów prezydenckich) lub bardziej ryzykowny Greenwood, mogą ułatwić osiągnięcie tego celu.

Jak zwiększyć szanse danego systemu bukmacherskiego?

Systemy bukmacherskie można mnożyć bez końca – pewnie jest ich tyle, co graczy. Powyżej skupiliśmy się tylko na najpopularniejszych. Istnieje pewien typ wydarzeń sportowych, które mogą nam zwiększyć szanse na profity. Otóż, zawodowi bywalcy zakładów wzajemnych szukają przede wszystkim spotkań, których kursy są zawyżone (valuebetów) – jak je znaleźć i gdzie, to temat na oddzielny artykuł. Dlaczego właśnie takie wydarzenia sportowe są wartościowe? A to dlatego, że dają pewnego rodzaju przewagę nad licencjonowanym, internetowym bukmacherem – a ta jest na wagę złota, gdyż pozwala w dłuższej perspektywie gry (przynajmniej z matematycznego punktu widzenia) na zyski. Dysponując odpowiednią wiedzą, możemy ograć legalnego bukmachera takiego jak Superbet, BETFAN czy Fortuna właśnie poprzez szukanie i właściwy dobór stawkowania dla valuebetów.

Należy korzystać tylko z bukmacherów legalnie działających w Polsce tj. posiadających, wydane przez Ministerstwo Finansów, zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć internetową. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach bukmacherskich wiąże się z konsekwencjami narażenia się na wysokie kary pieniężne oraz odpowiedzialność karną. Udział w grach hazardowych wiąże się ryzykiem uzależnienia od gier, utraty pieniędzy postawionych na gry hazardowe oraz może prowadzić do problemów w środowisku rodzinnym oraz zawodowym.

 

Autor: Wojciech Borecki – publicysta legalsport.pl