Pisarki o swoich początkach

16 maja 2019

14 kwietnia w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie dwóch pisarek -Anny Kasiuk i Magdy Skubisz.
Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się o początkach przygód ze światem literackim obu autorek, skąd czerpią inspiracje do swoich książek i w jaki sposób pracują. Podzieliły się one również swoimi osobistymi historiami, które znalazły odzwierciedlenie w opublikowanych przez nie książkach oraz opowiadały o swoich doświadczeniach debiutantek w świecie literackim.

Swoją historię opowiedziała Magda Skubisz. Po ukazaniu się jej pierwszej książki „LO Story”, której akcja rozgrywa się w jednej z przemyskich szkół, spotkała się z ogromną krytyką nie tylko ze strony środowiska nauczycieli. Zarzucano jej również, iż zapłacono jej za napisanie książki szkalującej jej byłą szkołę. M. Skubisz opowiadała także o swoich doświadczeniach muzyka do wynajęcia. Pisarka jest bowiem także wokalistka bluesową, która ze swoim zespołem ,,chałturzyła” na zamkniętych imprezach dla szemranych VIP-ów. Tam pisarka była świadkiem dostarczania na takie imprezy prostytutek, które prawdopodobnie były zmuszane przemocą do usług seksualnych przez sutenerów.

Anna Kasiuk traktowała swoją pierwszą książkę „Piąte – nie zabijaj” jak terapię. Kiedy uznała, że nie jest zbyt dobra, zdecydowała się wycofać ją z rynku, co wymagało interwencji i pomocy wynajętego przez nią adwokata. Książkę z taką samą historią autorka wydała kilka lat później pod nowym tytułem.

Na sali zgromadziło się wiele osób, w tym młodzież z przemyskich szkół. Pisarki prowadziły swobodną rozmowę między sobą i bardzo łatwo nawiązały kontakt ze słuchaczami, którzy skorzystali z szansy zadawania im pytań. Przygotowały też niespodziankę w postaci czytania fragmentów swoich książek przez Julię, córkę Anny Kasiuk. Po zakończonym spotkaniu zebrani mogli zakupić książki oraz dostać autografy od pisarek.

Spotkanie odbyło się w ramach Festiwalu Książki „Między pokoleniami”, prowadził je redaktor Hubert Lewkowicz – dziennikarz „Ekspresu Jarosławskiego”.

zb