Papierosy ukryte w lodówce – weekendowe kontrabandy na podkarpackich granicach

13 grudnia 2017

Maskowanie skrytek na nic się zdało- kolejne udaremnione przemyty przez funkcjonariuszy KAS. Tym razem nielegalny towar ukryto m.in. w lodówce.

W nocy 9/10 grudnia, na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze KAS kontrolując autokar relacji Herson-Keln natrafili na papierosy ukryte w podwójnej ściance luku bagażowego i w lodówce. Znaleziono 910 paczek papierosów, a podczas rewizji bagaży podręcznych wykryto także 1,5 tys. sztuk produktów leczniczych oraz niezgłoszonej waluty tj. blisko 74 tys. euro, ponad 32 tys. hrywien oraz 400 dolarów.  Na poczet kar grożących

sprawcom – kierowcy i dwóm pasażerom, funkcjonariusze zabezpieczyli 19 tys. złotych.
Kolejny nielegalny towar znaleziono także w autokarze, który jechał z Czerniowiec do Gdańska. W wykryciu kontrabandy – 500 paczek papierosów pomogło funkcjonariuszom urządzenie RTG oraz specjalizująca się w „rozpracowywaniu” skrytek z tytoniową kontrabandą Frida- pies rasy jack russel terier.

Na przejściu granicznym w Budomierzu, Inka naprowadziła funkcjonariuszy na 1880 paczek papierosów, ukrytych w nadkolach autokaru wjeżdżającego do Polski. Sprawca przemytu- ukraiński kierowca autokaru, przyznał się do nielegalnego towaru o wartości ponad 25 tys. z i dobrowolnie poddał karze grzywny, wpłacając blisko 30 tys. złotych.

W niedzielę 10 grudnia, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Medyce udaremnili próbę przemytu 747 paczek papierosów, ukrytych w skrytkach konstrukcyjnych w podłużnicach i bokach kontrolowanego audi na polskich numerach rejestracyjnych. 61-letni kierowca (ob. Polski) wyjaśnił, że wiózł towar nie tylko dla siebie, ale także do czarnorynkowej sprzedaży. Do wszczętej sprawy o przestępstwo skarbowe,  zatrzymano zarówno papierosy jak i przerobiony do przemytu samochód.

25-letni kierowca volkswagena transportera ukrył 4 tys. paczek papierosów w podwójnej podłodze pojazdu i kole. Samochód został szczegółowo skontrolowany przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Medyce, którzy bez trudu dotarli do kontrabandy wartej 54 tys. złotych. Za przysługę przerzucenia nielegalnego towaru przez granicę, 25-latek miał zarobić 200 USD. Teraz mężczyzna odpowie w ramach wszczętego postępowania karnego skarbowego. Podróżny przekazany został także w ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej, wraz z wnioskiem o wydanie decyzji zakazującej mu ponownego wjazdu na terytorium RP i państw Schengen.

Podłoga osobowego seata wzbudziła także podejrzenia funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego na przejściu granicznym w Korczowej. Rewizja samochodu zakończyła się zatrzymaniem zarówno 2566 paczek papierosów ukrytych w podłodze a także przystosowanego do przemytu pojazdu.