Otwarcie pomnika Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia w Przemyślu [Galeria zdjęć]

25 czerwca 2016

Spełniło się nasze marzenie upamiętnienia losu wielu mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości …W Przemyślu odsłonięto pomnik poświęcony Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia.

W dniu 22 czerwca, na wybrzeżu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Przemyślu uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony Zesłańcom Sybiru i Ofiarom Katynia. Spełnia się nasze marzenie upamiętnienia losu wielu mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości. Pomnik powinien zachować pamięć o zesłanych Polakach na Syberię i o cierpieniach oficerów, policjantów, urzędników zamordowanych w Katyniu, a także w innych miejscach. Powinien być lekcją historii dla młodego pokolenia. Naszym celem było upamiętnienie Golgoty Polaków z okresu II wojny światowej, wywołanie refleksji by nie powtarzać historycznych błędów – mówiła Stanisława Żak, przedstawiciel Sybiraków.

Przemyśl stał się miastem, z którego 10 lutego 1940 r., z bocznicy kolejowej Sowieci sformułowali składy towarowe, bydlęcych wagonów szczelnie wypełnionych mieszkańcami miasta i okolicznych wsi. Z tej bocznicy wyruszyli w pierwszej z czterech masowych deportacji nasze rodziny, zesłane do Sowieckich obozów na dalekiej Syberii i do Kazachstanu. 22 czerwca, data odsłonięcia i poświęcenia pomnika, to również data 76 rocznicy trzeciej masowej deportacji. Dla nas jest to dzień pamięci o tych, których dziś nie ma już z nami – powiedziała Joanna Preiss prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu.

Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele inicjatorów jego budowy, najstarsi Sybiracy i przedstawiciel Rodzin Katyńskich : Ludwika Turowska, Stanisław Lula, Wojciech Zbrożek oraz prezydent Przemyśla Robert Choma.

Podczas uroczystości wręczono odznaki. Złotą Odznakę Honorową „Za zasługi dla Związku Sybiraków” otrzymał Oddział Związku Sybiraków w Przemyślu, Złotą Odznakę Honorową otrzymały także osoby : Jan Pączek starosta Przemyski, Robert Choma prezydent Miasta Przemyśla, ksiądz Prałat Jan Mazurek duszpasterz Związku Sybiraków w Przemyślu, ksiądz Tadeusz Pater kapelan Kresowian, Joanna Preiss prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu, Mieczysław Tłuczek wiceprezes Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu, Stanisław Cichocki skarbnik Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu, Bronisław Klepacki członek Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu, Ludwika Turowska członek Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu, Stanisława Żak Członek Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu. Srebrną Odznakę Honorową otrzymali: Marek Kudła wicestarosta Przemyski, Jan Janusz sekretarz Gminy Orły, Władysław Witesko członek Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Przemyślu, Mirosław Majkowski prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych oraz Janusz Łukasiewicz społecznik, przewodniczący Zarządu Osiedla Salezjańskie.

Honorową Oznakę Sybiraka otrzymał także artysta rzeźbiarz, twórca i wykonawca pomnika poświęconego Zesłańcom Sybiru i Ofiar Katynia Marian Szajda.

Pomnik ma surową, ostrą wymowę, która jak podkreślają Sybiracy zawarta jest już w samej jego nazwie „Zesłańcom i Ofiarom”. Towarowy, bydlęcy wagon, to symbol naszej wywózki, otwarte drzwi – droga w nieznane, droga donikąd, krzyż jako symbol cierpienia, biedy, poniewierki. Monument ma przestrzegać aby nigdy w dziejach ludzkości narodów, nie doszło do tak okrutnej tragedii zgotowanej człowiekowi przez człowieka.

Upamiętnienie jest inicjatywą Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu, Związku Sybiraków III RP oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia.

Po złożeniu kwiatów, sprzed pomnika wystartował rowerowy rajd Pamięci Sybiraków, Ofiar Katynia oraz Golgoty Lacka i Dobromila, zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów.

Anna Fortuna

no images were found