Ósmy Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny

22 maja 2018

W dniu 3 czerwca, w naszym mieście odbędzie się 8. Przemyski Marsz dla Życia i Rodziny. Hasło tegorocznego wydarzenia, to „Polska rodziną silna!”.

Główną ideą Marszu jest demonstracja w obronie prawa do życia każdego człowieka – niezależnie od tego, czy jest narodzony, czy jeszcze nie. To także publiczna manifestacja przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego, na każdym etapie jego rozwoju. Marsze Życia to przede wszystkim święto rodzin. Ludzi, dla których wartością nadrzędną jest przekonanie, że rodzina jest głównym filarem, kręgosłupem moralnym oraz fundamentem kształtowania się wartości, jakimi człowiek kieruje się w swoim dorosłym życiu. Jest to okazja do publicznego zamanifestowania radości z daru życia i rodziny. Dlatego w Marszach uczestniczą nie tylko całe rodziny, ale też członkowie ruchów i stowarzyszeń, osoby publiczne i duchowni, ale także osoby starsze i samotne. – powiedział podczas konferencji prasowej członek Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal.

Jak podkreślił R.Bal Marsze dla Życia i Rodziny dają możliwość wyrażenia swoich poglądów i oczekiwań związanych z przyszłością Polski jako kraju, który powinien nieść w przyszłość chrześcijańskie dziedzictwo, przekazywane nam przez pokolenia. Marsze mają także wymiar edukacyjny i integracyjny.
Przypominają o fundamentach, na których zbudowana jest nasza kultura i cywilizacja, przypominają o istocie małżeństwa. Są przestrzenią do budowana wspólnoty ludzi wolnych pragnących żyć w zgodzie z chrześcijańskim i narodowym dziedzictwem. – dodał Robert Bal.

Podobne marsze odbywały się u nas już w latach dziewięćdziesiątych.
Wtedy, gdy toczyła się pierwsza batalia o to, aby zablokować stalinowską ustawę o dopuszczalności przerywania ciąży, która kosztowała nasz naród życie milionów dzieci, którym nie pozwolono się urodzić. W latach 90-tych udało się tę falę ograniczyć w taki sposób, w jaki to było w tamtym czasie możliwe. Później temat ten ustąpił miejsca innym tematom społecznym, aby powrócić w momencie, gdy te trzy tzw. wyjątki aborcyjne, czyli sytuacje, w których prawo pozwala na dokonanie aborcji, zaczęły być wykorzystywane coraz częściej. – powiedział ks. M. Machała dyrektor wydziału duszpasterskiego rodzin archidiecezji przemyskiej.

Program 8. Przemyskiego Marszu dla Życia i Rodziny:
11.30 – Msza Święta w Archikatedrze Przemyskiej pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego, abpa Adama Szala
13.00 – Przemarsz do Rynku ul. Katedralną, Fredry, Franciszkańską i Kazimierza Wielkiego
13.30 – Przemówienia okolicznościowe
14.00 – Koncert zespołu „Arka Noego” połączony z piknikiem rodzinnym.
Organizatorzy wydarzenia: Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Przemyskiej oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej, Stowarzyszenie „Miłość i Odpowiedzialność” Oddział Przemyski, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.