Olimpiada integracyjna

29 stycznia 2020

Motto: Pragnę zwyciężyć – lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku

Sportowych emocji, dobrej zabawy i rywalizacji fair play życzyli uczestnikom – prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i dyrektor POSiR Greta Ostrowska, podczas otwarcia V Integracyjnej Olimpiady Sportowej, która odbyła się w przemyskiej hali sportowej,28 stycznia br.

Młodzi sportowcy występowali w parach łączących osoby z niepełnosprawnością z osobami wspomagającymi (9 par tworzyli rodzice ze swoimi dziećmi). Rozegrano 5 konkurencji: sprinterska jazda na czas na trenażerze rowerowym, bieg wahadłowy, odbijanie lotek ( gra na Leopardzie – maszynie do treningu badmintona), kręgle i rzut woreczkiem do celu.

Ideą Olimpiady było nie tylko rozbudzanie w dzieciach i młodzieży ducha sportowej rywalizacji, ale przede wszystkim zintegrowanie niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi nieobarczonych problemami zdrowotnymi, a także wytwarzanie głębszych więzi rodzinnych i społecznych – bo wśród kibiców, którzy licznie przybyli i gorąco dopingowali, byli rodzice i uczniowie szkół.

Do sportowej rywalizacji przystąpili uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu, trenujący uczestnicy olimpiad specjalnych oraz zawodnicy z Klubu Olimpiad Specjalnych ”Piąteczka” z Jasła. W sumie 100 uczestników. A wspomagali i kibicowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Zjednoczonej Europy oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Modrzejewskiej w Przemyślu.

Zawodnicy startujący w olimpiadach dla niepełnosprawnych składają przysięgę, która brzmi: „Pragnę zwyciężyć – lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. I oni naprawdę czy to podczas treningu, czy rywalizacji, dają z siebie więcej, niż moglibyśmy oczekiwać – powiedział prezes UKS „Gladiator” Piotr Pająk, nauczyciel wychowania fizycznego w SOSW nr 1 w Przemyślu. – Warto dodać, że w naszym klubie „Gladiator” mamy sportowy program integracyjny dla dzieci i rodziców. I stąd właśnie wzięły się startujące w olimpiadzie pary rodzinne.
Chcę podkreślić i docenić wkład Fundacji PZU, która wspiera olimpiady integracyjne. Ta właśnie V Olimpiada, była zwieńczeniem realizowanego w naszym ośrodku półrocznego programu w ramach Projektu „Młodzi Niepełnosprawni – Sprawni z Fundacją PZU”.

Na podium V Integracyjnej Olimpiady Sportowej stanęły trzy pary: I – Bogdan Wojdyła (SOSW nr 1) – Wiktor Lach (SP nr 14), II – Adam Puchalski (SOSW nr 1) – Michał Bukład (SP im. H. Modrzejewskiej), III – Michał Kamiński (SOSW nr 1) – Gracjan Wachta (SP nr 14).
A wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali medale i dyplomy, bo przecież „byli dzielni w swym wysiłku”. 

sa

Zdjęcia – A. Czereba, UM