Jaka jest sytuacja finansowa szpitala? Nie wygląda to dobrze.

29 stycznia 2020

Na ostatniej sesji sejmiku województwa przedstawiono oficjalny dokument, który ukazuje sytuację podkarpackich szpitali, w tym szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu. Dokument podpisany przez członka zarządu województwa Stanisława Kruczka, dostarcza wiarygodnych informacji na temat zadłużenia przemyskiego szpitala, sytuacji finansowej i programu wyjścia z długów.

W związku z trudną sytuacją szpitali na Podkarpaciu samorząd województwa podjął działania naprawcze. W przypadku szpitala w Przemyślu sytuacja wygląda szczególnie źle. Spośród podkarpackich szpitali Przemyśl w zadłużeniu ustępuje tylko szpitalom rzeszowskim. Sposobem wyjścia z problemu ma być wzięcie kredytu restrukturyzacyjnego. Szpital właśnie jest w trakcie załatwiania takiego kredytu w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego. A potrzeba aż 93 milionów złotych, by szpital na Monte Cassino wyszedł na prostą. By uzyskać tak olbrzymi kredyt potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie, a tym może być obciążenie hipoteki nieruchomości będących w posiadaniu samorządu województwa. Z dokumentu wynika, że zastawem dla kredytu byłby przemyski szpital i nieruchomości w Rzeszowie, a także G2 Arena Centrum Kongresowo-Wystawiennicze w podrzeszowskiej Jasionce.

Przyczyną części problemów są – wg dokumentu- m.in. podwyżki wynagrodzeń wywalczone przez pracowników szpitala w wyniku protestów i  ,,strajków hybrydowych”.

Obecna sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Ze względu na zaległości płatnicze dostawcy szukając sposobów na odzyskanie należności stosują blokady dostaw, zwłaszcza materiałów medycznych i leków-głosi dokument

Zobowiązania przemyskiej lecznicy na koniec 2019 roku wyniosły 126 milionów złotych, z czego zobowiązania wymagalne to ponad 24 miliony złotych. Załatwiany kredyt restrukturyzacyjny w BGK ma zaspokoić wierzycieli. Aktualnie szpital, by ratować sytuację i spłacać należności np. wobec ZUS, korzysta z kredytów i pożyczek komercyjnych, w tym, jak wynika z dokumentu, wziętych także w instytucjach spoza sektora finansowego.

W czwartek w sprawie przemyskiego szpitala odbędzie się w Przemyślu, organizowany przez opozycję, tzw. Okrągły stół .