Odremontowano pomieszczenia przemyskiej Straży Ochrony Kolei

18 kwietnia 2018

Oddano do użytku zmodernizowane pomieszczenia przemyskich SOKistów mieszczące się w budynku dworca kolejowego. Będą się w nich szkolić przyszli funkcjonariusze.

Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Przemyślu swoim zasięgiem obejmuje całe województwo podkarpackie i zatrudnia 240 funkcjonariuszy i pracowników. Każdego dnia zabezpieczają oni około 1000 km linii kolejowych wraz infrastrukturą, która znajduje się przy nich. Zabezpieczają także budynki, tabor kolejowy oraz samych pasażerów pociągów i majątek nimi przewożony. SOK posiada własny ośrodek szkoleniowy, którego filia znajduje się w naszym mieście.

Podczas uroczystego oddania do użytku zmodernizowanych pomieszczeń przemyskich SOKistów, Metropolita Przemyski Abp Adam Szal nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II „Być chrześcijaninem to znaczy czuwać. Czuwać to znaczy strzec wszelkiego dobra, czuwać to troszczyć się o każde dobro człowieka, bo ono jest dla każdego z nas wielkim zadaniem. Nie można pozwolić, by marnowało się to co ludzkie, to co polskie, to co chrześcijańskie na tej ziemi”.

Arcybiskup Przemyski był jedną z czterech osób którym szczególnie dziękował za udzielane wsparcie Komendant Główny SOK Józef Hałyk, obok niego pamiątkowe dyplomy otrzymali również poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, ks. prałat dr Waldemar Janiga dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu oraz ks. prałat Artur Janiec Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Specjalne podziękowania zostały też skierowane do Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.

W tym roku Straż Ochrony Kolei obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia – 18 listopada 1918 roku na wniosek Warszawskiej Dyrekcji Kolejowej Ministerstwo Kolei Żelaznych powołało do życia jej protoplastkę – Straż Kolejową. Na jej czele staną Emil Rauer.

Fot. Witold Wołczyk (www.przemysl.pl)