Odkrzaczyli linię kolejową, przejechali nią na Ukrainę. Plany na ten rok przemyskie stowarzyszenie ma równie ambitne

15 stycznia 2017

Zaczęło się od odkrzaczania linii kolejowej nr 102, później były paczki mikołajkowe dla dzieci na Ukrainie – miłośnicy kolei z Przemyśla nie zamierzają na tym poprzestać. Stowarzyszenie Linia 102.pl zapowiada kolejne akcje.

W październiku minionego roku, pasjonaci kolei przeprowadzili akcję Siekierezada – odkrzaczania linii kolejowej nr 102. Po jej zakończeniu, pierwszy raz ponad 20 lat, linią tą do polsko-ukraińskiej granicy w Niżankowicach przejechała drezyna. Postanowili jednak na tym nie poprzestawać i w grudniu zorganizowali akcję „Mikołaj bez granic”.

Pomysłodawcą akcji „Mikołaj bez granic” był Wacław Majka. Dzięki współpracy z kolejarzami przemyskimi, zagórskimi, przemyskimi handlowcami zebraliśmy 312 paczek dla dzieci. W między czasie znalazł się jeszcze jeden sponsor, dzięki któremu z paczkami zawitaliśmy także do dzieci z przemyskiego szpitala. Bardzo jesteśmy wdzięczni wszystkim darczyńcom– mówi Karol Gajdzik ze Stowarzyszenia Linia 102.pl.

Zebrane paczki koleją przewieźli do Chyrowa i tym samym po raz pierwszy od 1946 r. przekroczyli granicę kolejową na linii 102, w Malhowicach przy słupku 481. Podczas akcji przygrywała im strażacka orkiestra z Medyki.

Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone, a ich uśmiechnięte twarze to najlepsza nagroda dla nas. Sam jestem oczarowany tą akcją, to piękny gest. Pod koniec tego roku zapewne Mikołaj wyruszy tam ponownie – powiedział Wacław Majka ze Stowarzyszenia.

Jesteśmy w trakcie rejestracji naszego Stowarzyszenia Linia 102.pl, które będzie się właśnie zajmować tą sferą związaną z kolejnictwem. W 2017 r. na pewno nie opuścimy linii kolejowej 102, na niej i wokół będziemy chcieli wygenerować kilka różnych imprez, spotkań granicznych, kilka przejazdów. Wszystko to ma pokazać, że linia ta jest atrakcyjna turystycznie i jest potrzebna regionowi przemyskiemu – zapewnia Karol Gajdzik.

Na wiosnę Stowarzyszenie zorganizuje wyścig drezynowy na trasie do Malhowic. A nagrany podczas niego filmik z dołączonymi kadrami miasta Przemyśla będzie później promowany w internecie. Planują także przymierzyć się do dużej imprezy związanej ze zjazdem drezyniarzy z Polski, marzy im się również pokonanie małymi drezynami spalinowymi ponad 200 km międzynarodowej trasy.

Jak sami mówią, teraz po woli będzie trzeba iść do przodu. Stowarzyszenie Linia 102.pl pragnie przywrócenia połączenia kolejowego z Chyrowem, Krościenkiem, Ustrzykami. Podczas akcji mikołajkowej w Chyrowie zapadały już pierwsze deklaracje ze strony ukraińskiej dotyczące powrotu połączenia na linii 102. W ich planach jest także rajd drezynowy aż ze Słowacji, przez Zagórz, Ustrzyki, Chyrów do Przemyśla właśnie tą linią. Strona ukraińska zdeklarowała się przenieść drezynę na odcinku, gdzie nie ma torów.

Zachęcałbym do poznawania zabytków w tym mieście związanych z koleją, jest ich kilka i są bardzo ciekawe. Wśród nich stara przepompownia przy Kamiennym Moście, Wieża Ciśnień na ul. Czarnieckiego, obiekty związane ze stacją kolejową na Bakończycach, dwa małe mostki kolejowe przy ul.Lwowskiej datowane na 1873 i 1875 r., wtedy gdy powstawała kolej do Lwowa – mówi Karol Gajdzik.

Stowarzyszenie Linia 102.pl, to: Karol Gajdzik, Wacław Majka, Maria Tokarska, Wiesław Wójtowicz, Katarzyna Sarna.

Anna Fortuna