Oficjalnie otwarto podziemia pod Rynkiem w Przemyślu

1 kwietnia 2015

Przemyskie podziemia przekazano pod opiekę PTTK w Przemyślu. Trasa pod Rynkiem ma zostanie zagospodarowana w nawiązaniu do historii miasta z końca XVI i początku XVII wieku i ma ona być jednym z najważniejszych obiektów turystycznych w naszym mieście.

W dniu wczorajszym, prezydent Robert Choma przekazał symboliczne klucze nad przemyską trasą podziemną Oddziałowi PTTK w Przemyślu. Klucze z rąk włodarza odebrał prezes Towarzystwa w Przemyślu Dariusz Hop.

Udostępnione do zwiedzania piwnice mają prawie 400 m kw., a unikat na skalę ogólnopolską stanowi tutaj 100 m odcinek XVII -wiecznego kolektora ściekowego. Przewidywane są dalsze prace, dzięki którym podziemnym korytarzem będzie można przejść do kamienicy przy Rynku 11, a także w kierunku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

W chwili obecnej przygotowywana jest koncepcja wyposażenia piwnic. Do miesiąca czasu zostaną przedstawione materiały związane z historią miasta z końca XVI i początku XVII w. W ich opracowywaniu pomaga wybitny znawca tego okresy prof. Motylewicz.

Podziemia pod Rynkiem mają stać bardzo ważnym produktem turystycznym naszego miasta. Aby to miejsce żyło organizowane będą w nim spotkania z podróżnikami, ciekawymi ludźmi.

Od dnia dzisiejszego do 31 października trasa będzie czynna we wtorki i środy w godz.10-16 oraz od czwartku do niedzieli w godz.10-17, po sezonie turystycznym od wtorku do niedzieli, w godz.10-15. Bilety w cenie 4 zł normalny i 2 zł ulgowy. Zwiedzający będą oprowadzani w języku angielskim i polskim, co pół godziny przez Oddział PTTK w Przemyślu.