Absurd po przemysku. Jedziesz z „Kartą 3+” umożliwiającą bezpłatną podróż autobusem? I tak możesz dostać mandat.

31 marca 2015

Rodziny korzystające z „Przemyskiej Karty Rodziny Wielodzietnej 3+” mogą podczas weekendów jeździć za darmo autobusami MZK. Biurokratyczny nonsens powoduje, że uprawnienie to staje się dla wielu tylko teoretyczne. Aby skorzystać z tego przywileju, mimo posiadanej karty, należy się wcześniej zaopatrzyć w specjalny darmowy bilet, dostępny tylko w punkcie MZK na ul. Jagiellońskiej. W razie jego braku czeka nas mandat.

Przemyślanka korzystająca z „Karty 3 +” podczas weekendu postanowiła wraz z dzieckiem skorzystać z przysługującego jej darmowego przejazdu autobusem MZK. Ku jej zaskoczeniu, podczas kontroli okazało się, że okazanie samej „Karty Rodziny Wielodzietnej” nie wystarczy, potrzebny jest również specjalny darmowy bilet, za którego brak została ukarana mandatem. Kobieta poczuła się pokrzywdzona, zamiast kary pieniężnej jej zdaniem powinna otrzymać upomnienie zobowiązujące do dostarczenie tego biletu. Ponieważ jechała ona z dzieckiem poniżej 4 roku życia więc dostała mandat dotyczący tylko jednej osoby, ale gdyby taka kontrola dotyczyła rodziny kilkuosobowej na pewno miałaby ona problem z uiszczeniem nałożonej należności.

Zastanawiając się czy wymagany bilet, to nie kolejny krok w stronę niepotrzebnej biurokracji poprosiłam o opinię Urząd Miasta w Przemyślu.  – Sama legitymacja nie uprawnia do darmowych przejazdów. Miasto refunduje zniżki w ramach „Karty Rodziny 3+”. A jak inaczej kontrolować ile takich ulg zostało udzielonych? Tylko na podstawie liczby wydanych biletów jesteśmy wstanie, to zrobić – tłumaczy rzecznik UM Witold Wołczyk. Bilet jest więc potrzebny do rozliczenia się Urzędu Miasta i MZK.

W samym zakładzie dowiedziałam się, że o konieczności posiadania biletów upoważniających do korzystania z tej ulgi, rodziny są powiadamiane w Miejskim Ośrodku Społecznym, który wydaje „Karty 3+”. Jednak same bilety można uzyskać tylko w jednym miejscu w mieście, w budce MZK przy ulicy Jagiellońskiej, która jest nieczynna podczas weekendów. Bilety można pobrać w większej ilości. Aby je otrzymać należy przedstawić „Kartę 3+” oraz dowód osobisty. W ten sposób MZK kontroluje, do kogo one trafią. Dlatego też nie mogą one być dostępne w każdym kiosku, brakowałoby podstaw do ich wydania.

Darmowe weekendowe przejazdy dla rodzin wielodzietnych powinny stanowić udogodnienie. Tak jednak nie jest. Aby podróżować po Przemyślu autobusem w weekend, należy już w ciągu tygodnia pomyśleć o tym i udać się na ul. Jagiellońską aby nabyć dodatkowe bilety. W mieście jak Przemyśl, w którym trasę z Kazanowa na Bakończyce, można pokonać spacerem w niecałą godzinę, traci to po prostu sens.

UM zasłania się koniecznością rozliczania dofinansowania, jednak czy ten sposób faktycznie pozwala na to ? Rodzina może pobrać dowolną ilość biletów, ale nikt nie ma pewności, ile z nich przecież wykorzysta.

Anna Fortuna