Od 20 lat uczą śpiewać przemyską młodzież. Jubileusz Studia Aga [Galeria zdjęć]

6 listopada 2015

Każda miejscowość, nawet ta niewielka generuje rokrocznie wiele nowych talentów w różnorakich dziedzinach. Osobowości te należy jednak odkryć, a potem długotrwałą i systematyczną pracą wypolerować niczym diamenty. Jednym z takich miejsc na mapie Przemyśla jest Studio Aga, działające w Centrum Kulturalnym już od 1995 roku – które 24 października obchodziło uroczystą dwudziestą rocznicę (zdjęcia z uroczystości – poniżej).

Nieformalną szkołę śpiewania, którą przecież jest Studio Aga założył znany w Przemyślu muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor oraz nieoceniony instruktor Jacek Marcińczak. Pomimo, że 20 lat temu zaczyna się oficjalna historia studia, pierwsze zajęcia z dziećmi rozpoczęły się jeszcze w 1984 roku w Osiedlowym Domu Kultury na Kmieciach. Powstały wtedy trzy zespoły. W jednym z nich grała i śpiewała Agnieszka Marcińczak córka pana Jacka i obecna sukcesorka w jego działalności szkoleniowej. Przez 20 lat pracy. przez Studio Aga przewinęła się ogromna ilość uczniów. Sami instruktorzy nie są w stanie powiedzieć ile – No to bardzo trudne pytanie. Mnóstwo całe…. Tak najlepiej określić tą liczbę. – odpowiedziała nam na to pytanie Agnieszka Marcińczak dodając przy tym – Byli tacy, którzy uczęszczali na zajęcia 10-12 lat ale zdarzali się również kilku razowi zawodnicy. Wszyscy chętni, są przyjmowani do studia bez względu na to czy są bardzo uzdolnieni, czy troszkę mniej. Z doświadczenia wiemy, że pracą można osiągnąć bardzo dużo. Jeśli tylko posiada się słuch muzyczny to w większości wypadków śpiewania można się nauczyć i uczynić z niego swoją pasję, sposób na życie czy po prostu ciekawą odskocznię od codziennego życia. Choć większości śpiewającej w Studio Aga młodzieży nie udało się związać swoich losów z muzyką, ci najbardziej wytrwali do dziś kontynuują swoją przygodę z muzyką na profesjonalnych scenach.

Przez wszystkie lata działalności Studia było wiele osób, które okazywały mu pomoc. Nie sposób nie wspomnieć o nadwornym tekściarzu formacji – Władysławie Maksymiaku. Od lat osiemdziesiątych ściśle współpracuje ze studiem, wspomagając pięknymi tekstami. Bardzo ważnymi osobami są również akustycy, z którymi pracują instruktorzy i dzieci. To dzięki nim nasze wykony brzmią lepiej, to oni dodają nam „talentu” i pilnują żeby wszyscy dobrze się słyszeli – podkreśla pani Agnieszka. Mowa tu o Panu Ireneuszu Kolaszce o Piotrze Krygowskim, nie żyjącym już Piotrze Thenie. To za ich sprawą studio mogło i może nagrywać piosenki, które są pamiątką na całe życie. Przy takim jubileuszu jaki obchodzimy powinno się również podziękować wielu osobom, które wspierają działalność naszego studia, Mowa tu o Dyrekcji i pracownikach Centrum Kulturalnego, o przyjaciołach i kolegach muzykach na których zawsze możemy liczyć a także o rodzicach naszych młodych wokalistów, którzy poświęcają swój czas i energię oraz znoszą humory naszych małych artystów – wylicza instruktorka.

Dziś szkoleniem wokalnym zajmuje się przede wszystkim Agnieszka Marcińczak, która jednak zawsze może na tatę liczyć. Pan Jacek oprócz tego, że nigdy nie odmówi córce pomocy, jest stałym kompozytorem nowych piosenek, wykonywanych potem przez członków Studia Aga. W chwili obecnej prowadzone są przygotowania muzyki do musicalu dziecięcego. Jest to ogrom pracy przy komponowaniu muzyki i tworzeniu podkładów dla wokalistów. Następnym etapem będzie praca z dziećmi i młodzieżą śpiewającą. Przy okazji wspomnijmy, że poszukiwany jest do jednej z ról, chłopak w wieku od 14 do 18 lat. Warunek przyjęcia? – Musi umieć śpiewać – śmieje się Agnieszka Marcińczak. Chętni, proszeni są do zgłaszania się u nas w redakcji.

Piotr Gdula

no images were found