Obywatele Turcji i Senegalu próbowali nielegalnie przekroczyć granicę

6 kwietnia 2018

Siedmiu cudzoziemców posłużyło się fałszywymi tytułami pobytowymi by swobodnie przemieszczać się po Europie. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z Medyki.

Zdarzenia miały miejsce 4 kwietnia, w trakcie kontroli pasażerów podróżujących w międzynarodowych pociągach wjeżdżających z Ukrainy.

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali pięciu obywateli Senegalu w wieku od 18 do 26 lat, którzy przedstawili do kontroli granicznej ważne paszporty wydane przez władze Senegalu. Dodatkowo, w celu potwierdzenia prawa pobytu na terytorium państw Schengen,  podróżni przestawili tytuły pobytowe – trzy belgijskie oraz dwa francuskie. Funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili brak zabezpieczeń w dokumentach, a w dalszej kolejności potwierdzili, że są one podrobione na wzór oryginalnych.

Kilka godzin później, 36-letnia kobieta oraz jej 17-letni syn – obywatele Turcji, przedstawili do kontroli oryginalne tureckie paszporty biometryczne oraz niemieckie tytuły pobytowe. Okazało się, że blankiety dokumentów pobytowych zostały skradzione kilka lat wcześniej, a następnie bezprawnie zamieszczono w nich dane kontrolowanych cudzoziemców.

Dodatkowo, w paszportach zamieszczone były fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej z niemieckiego portu lotniczego, które najprawdopodobniej miały zwiększać wiarygodność cudzoziemców.

Cudzoziemcy zostali zatrzymani i zostaną objęci aktem oskarżenia skierowanym do Sądu. Straż Graniczna wydała dodatkowo decyzje o odmowie wjazdu. Wszyscy obcokrajowcy następnego dnia zostali zawróceni na Ukrainę.