XIV Salezjańskie Lato już za nami

19 sierpnia 2014

W Przemyślu już po raz czternasty odbyło się „Salezjańskie Lato Muzyczne”. Festiwal trwał od 21 lipca do 6 sierpnia.

W Przemyślu, w dniach od 26 lipca do 6 sierpnia odbył się XIV Festiwal „Salezjańskie Lato”. Muzyczne dzwięki rozbrzmiewały w kościołach oraz na Zamku Kazimierzowskim. Miłośnicy muzyki klasycznej mogli usłyszeć utwory m.in.: Bacha, Mozarta, Mendelssohna.

Koncert inauguracyjny odbył się w Kościele oo. Fraciszkanów, gdzie barokowe utwory wykonał Zespół Kameralny Katedry Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Organizatorzy podobnie jak w ubiegłym roku poszerzyli festiwal o spektakle „Obietnica poranka” oraz „Muzyczną Podróż po Hiszpanii”.

W Kościele Salezjanów dwukrotnie można było usłyszeć koncert organowy. Podczas pierwszego przemyskiej publiczności zaprezentował się Gedymin Grubba, najaktywniej koncertujący polski organista. Drugi koncert należał do duetu Karola Gołębiowskiego organisty oraz sopranistki Agi Wińskiej.

Podczas XIV Festiwalu odbył się również koncert solistek : flecistki Agaty Igras-Sawickiej i pochodzącej z Przemyśla klawesynistki Lilianny Stawarz.wraz z towarzyszącym im kwintetem smyczkowym ENSEMBLE HYACINTHUS.

W Katedrze Grekokatolickiej koncertował ukraiński Chór A`capella Leopolis „Głos dawnej Rusi”. Był to koncert poświęcony pamięci ofiar toczącego się konfliktu na Ukrainie.

Festiwal zakończył koncert Polskiej Orkiestry XVIII w. pod kierownictwem i z udziałem Dyrektora Artystycznego Festiwalu, trębacza Tomasza Ślusarczyka.

 fot. www.tvpodkarpacka.pl  (Salezjańskie Lato 2013)