Obchody Konstytucji 3-go Maja na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu

3 maja 2014

W dniu dzisiejszym w Przemyślu zorganizowano uroczystości z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpoczęto mszą świętą w przemyskiej katedrze w intencji ojczyzny.

Nabożeństwo odbyło się z udziałem Kompanii Honorowej WP, pocztów sztandarowych, Orkiestry i Chóru Magnificat.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na Wzgórzu Zamkowym przed kamieniem upamiętniającym Konstytucję 3 maja. Po podniesieniu flagi i odśpiewaniu hymnu narodowego z przemówieniem wystąpił Senator Andrzej Matusiewicz. W swoim wystąpieniu przypomniał czasy kiedy obchodzenie tego święta było zabronione. Podkreślił, że konstytucja naszego kraju była fundamentem dla prawa konstytucyjnego na całym świecie. Powinniśmy być dumni z tego co stworzyli nasi przodkowie i pamiętać, że konstytucja stworzyła podwaliny pod uzyskaną w 1918 r niepodległość. Senator zwrócił również uwagę, że tegoroczne obchody 3 maja odbywają się w obliczu kilku innych ważnych wydarzeń jakimi są kanonizacja Jana Pawła II, 10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz zbliżające się wybory parlamentarne, w których udział jest naszym obowiązkiem obywatelskim.

Poseł na Sejm RP Piotr Tomański zwrócił uwagę na jedność jaka towarzyszyła uchwaleniu konstytucji, a która powinna być obecna i w dzisiejszych czasach wśród rządzących.

Wyjątkowość tej uroczystości pozwalającej na pokazanie naszego patriotyzmu dostrzegł Poseł na Sejm RP Mieczysław Golba. Nawiązując do rocznicy wejścia Polski do UE zaznaczył, że owszem zyskaliśmy wiele, ale nie wykorzystaliśmy wszystkich danych nam szans na rozwój gospodarczy.

Wicewojewoda Podkarpacki Alicja Wosik podkreśliła, że 3 maja, to dla Polaków przede wszystkim powód do dumy i radości. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że żyjemy w wyjątkowym momencie historii, w niepodległym i suwerennym kraju, który się rozwija, ale wciąż ma wiele przed sobą do zrobienia jeszcze, jak np.: w kwestii emigracji młodych ludzi.

Ostatnim wystąpieniem było przemówienie Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy podkreślającego, że musimy zrobić wszystko by budować kraj z silną armią i gospodarką, która pozwoli Polsce na nieuzależnienie od innych krajów. Środkiem do takiego stanu powinno być wspieranie właściwych posłów co pozwoli nam na bycie dumnym z uczestnictwa w UE oraz z tego co wywalczyliśmy. Równocześnie sprawi, że będą z nas dumni przodkowie, ci co tworzyli konstytucję.

Po przemówieniach uczniowie II LO złożyli przyrzeczenie strzeleckie. Na koniec uroczystości przy kamieniu złożono kwiaty.

Uroczysta sesja rady miasta

Ostatnią częścią obchodów 3 majowych była uroczysta sesja rady miasta, która odbyła się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. Była ona okazją do wręczenia nagród i wyróżnień.

Dyrektor Centrum Kultury i Nauki Zamek Renata Nowakowska otrzymała z rąk Wicewojewody Podkarpackiego medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, za który podziękowała wszystkim tym, którzy w nią uwierzyli oraz tym z którymi współpracuje, a bez których ten sukces nie byłby możliwy.

Nagroda Prezydenta Roberta Chomy trafiła do Piotra Hugeta za całokształt działalności artystycznej w dziedzinie tańca.

Tradycyjnie wręczono również nagrody z zakresu kultury fizycznej i sportu. Nagrodzeni zostali : Maria Sugier-trener w uczniowskim klubie sportowym Tempo 5, Weronika Wyka – mistrzyni Polski w biegach na 400m, Daniel Puchalski-trener drużyny Niedźwiadki Hensfort, Robert Gierlach-trener w uczniowskim klubie sportowym „15”, klub sportowy Gim Baskets, Przemyski Klub Sportu i Rekreacji Niewidomych i Słabowidzących „Podkarpacie”,Nurt, klub sportowy „Aktywna Piątka”, Kazimierz Korecki-trener Szkółki Bokserskiej „Niedźwiadki”, klub futbolu amerykańskiego Przemyśl Bears, Tomasz Dańko – klub walki Ju Jitsu.

Dyplomy mistrzowskie Cechu Rzemiosł Różnych otrzymali fryzjerzy, cukiernik i lakiernik.

Koniec sesji uwieńczył występ taneczny uczniów przemyskiej szkoły tańca Golden Dance. Prowadzący tą szkołę Dorota i Rafał Zakielarz, to byli uczniowie Piotra Hugeta.