Nowy gatunek grzyba w podkarpackich lasach. Nie jedz!

8 czerwca 2019

W bieszczadzkich lasach znaleziono egzemplarz grzyba, który wcześniej nie był spotykany w Polsce. Niewykluczone jest, że grzyb może także pojawić się w lasach pod Przemyślem. Grzyb z rodzaju piestrzenic jest podobny do występującej na Podkarpaciu piestrzenicy kasztanowatej, jednak wytrawni grzybiarze dostrzegają różnice.

Ważna informacja jest taka, że jest to grzyb trujący. Zawiera substancję toksyczną – gyromitrynę, powodującą powoduje zaburzenia żołądkowe, uszkodzenia wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego oraz wzroku.

Wygląd grzyba jest charakterystyczny dla piestrzenic. Posiada pofałdowany kapelusz podobny do mózgu lub orzecha włoskiego i krótki trzon. Grzyb pojawił się w lasach sosnowych. Nie posiada jeszcze polskiej nazwy, a jego nazwa łacińska to Gyromitra ticiniana.

Łudząco podobna do niego pospolita na Pogórzu piestrzenica kasztanowata jest także trująca. Przez wiele lat w Polsce uważano, że jest jadalna, dopiero po dłuższym czasie wykazano, że jest odpowiedzialna za uszkodzenia wątroby i zakazano jej sprzedaży.

 

Zdjęcie – lasy.gov.pl